Poslanec EP Brok svedkom streľby v Kyjeve, ALDE podporuje demonštrantov

Brusel 20. februára (TASR) – Viacerí poprední predstavitelia Európskeho parlamentu sa v súvislosti so zhoršením situácie na Ukrajine rozhodli odcestovať do Kyjeva. Vedúci zahraničného výboru EP Elmar Brok sa na čele štvorčlennej delegácie pokúsi prispieť k udržaniu dialógu medzi vládou a opozíciou, kým líder skupiny liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt sa zameral na rokovania s lídrami ukrajinskej opozície.

Nemecký europoslanec Brok po príchode do Kyjeva pre médiá potvrdil, že v centre ukrajinskej metropoly došlo k streľbe bezpečnostných zložiek na demonštrantov.

"Môžem potvrdiť, že ostreľovači začali strieľať na demonštrantov na Majdane, čo je porušením dohody o prímerí uzavretej počas predošlej noci. Vzhľadom k tomu, že boli zaznamenané obete, zdá sa, že boli použité ostré náboje," uviedol Brok.

Nemecký poslanec dodal, že v tejto súvislosti sú cielené sankcie proti osobám zodpovedným za násilie naliehavejšie ako kedykoľvek predtým.

"Nastal čas, aby sme sa dohodli a zaviedli sankcie tak rýchlo ako to len bude možné," uviedol Brok. Sankcie nebudú zamerané na ukrajinský ľud. Podľa jeho názoru EÚ musí vydať zákaz cestovania a zmraziť aktíva tých osôb, ktoré sa podieľali na stupňujúcom sa svojvoľnom násilí proti pokojným demonštrantom.

Verhofstadt vo vyhlásení pre médiá oznámil, že dnes na čele menšej delegácie liberálnych poslancov europarlamentu odcestoval do Kyjeva, kde má naplánovanú sériu stretnutí s opozičnými vodcami, zástupcami demonštrantov a občianskymi aktivistami.

Šéfa ALDE na tejto misii sprevádza holandský europoslanec a predseda Liberálnej internacionály Hans Van Baalen a francúzska europoslankyňa Marielle De Sarnezová.

"Je dôležité ukázať našu solidaritu s tými, ktorí protestujú, aby mohli chrániť svoje demokratické práva. Preto som sa rozhodol odcestovať do Kyjeva. Nie sú to teroristi, ani násilní revolucionári, len obyčajní občania, ktorí chcú, aby ich hlas bol vypočutý a nezaslúžia si kvôli tomu takýto prejav brutality," vysvetlil Verhofstadt dôvody misie liberálnych europoslancov v Kyjeve.

Delegácia ALDE má naplánované stretnutia s troma hlavnými vodcami opozičných strán – Arsenijom Jaceňukom, Vitalijom Kličkom a s Olegom Ťahnybokom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy