Postoj EÚ voči Hizballáhu rozhneval politikov v Libanone a Iráne

Brusel 23. júla (TASR) – Libanonský prezident Michel Sulajmán požiadal Európsku úniu, aby prehodnotila zaradenie vojenského krídla libanonského radikálneho hnutia Hizballáh na zoznam teroristických organizácií.

O zaradení rozhodli v pondelok ministri zahraničných vecí EÚ na zasadnutí v Bruseli.

Libanonský prezident počas stretnutia s vedúcou Delegácie EÚ v Libanone Angelinou Eichhorstovou v pondelok večer vyjadril nádej, že únia v záujme zachovania stability Libanonu ešte prehodnotí svoje pondelňajšie rozhodnutie.

Sulajmán v tejto súvislosti znovu vyzval na obnovenie dialógu o "národnej stratégii obrany", ktorý už viackrát zlyhal preto, že Hizballáh odmieta zložiť zbrane.

Hnutie Hizballáh to odmieta s tvrdením, že zbrane sú nevyhnutné na obranu krajiny proti Izraelu, ktorý Hizballáh považuje za svojho najväčšieho nepriateľa. Na druhej strane zbrojný arzenál Hizballáhu je hlavným dôvodom sporu medzi týmto hnutím a jeho politickými súpermi v Libanone, ktorí ho obviňujú, že sa opiera o silu zbraní na dôraznejšie presadenie sa v domácej politike.

Veľvyslankyňa EÚ Eichhorstová prezidentovi tlmočila, že únia prostredníctvom svojich diplomatov vyslala dôležitú politickú správu. A to, že teroristické činy sú neprijateľné bez ohľadu na ich pôvodcov. Išlo o narážku na vlaňajší teroristický útok na autobus s izraelskými občanmi v bulharskom letovisku Burgas, za ktorým podľa dôkazov stojí Hizballáh.

Eichhorstová zároveň Libanonu pripomenula, že pondelňajšie rozhodnutie z Bruselu nebráni EÚ v pokračovaní v dialógu so všetkými politickými stranami v Libanone a nebude mať vplyv na finančnú podporu EÚ pre Libanon.

Šéf libanonskej diplomacie Adnan Mansúr, ktorý má blízke vzťahy s hnutím Hizballáh, na postoj Rady ministrov zareagoval tvrdením, že "ide o unáhlené rozhodnutie EÚ, ktoré poškodzuje záujmy Libanonu a ktoré nemalo byť prijaté". Na internetovej stránke blízkej tomuto moslimskému šiitskemu hnutiu Mansúr obvinil členské štáty EÚ, že aj napriek nejednotnosti názorov v tejto otázke nakoniec ustúpili silnému tlaku zo strany USA a Izraela.

Pondelňajšie stanovisko Rady ministrov odsúdil aj Irán, ktorý má blízke vzťahy s hnutím Hizballáh. Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí pre domáce médiá vyhlásil, že rozhodnutie EÚ "je súčasťou nelegitímnych záujmov sionistického režimu", čím naznačil, že EÚ ustúpila tlaku zo strany Izraela.