Potraviny z klonovaných zvierat zostanú naďalej na pultoch v EÚ bez označenia

Brusel 29. marca (TASR) – Trojročné snahy o vytvorenie nariadenia, ktoré by určovalo pravidlá pre potravinárske produkty vyrobené z klonovaných zvierat, stroskotali na nedohode vyjednávacích tímov Rady Európskej únie a Európskeho parlamentu (EP). Zmierovacie rokovanie, ktorého súčasťou bola aj Európska komisia, trvalo 12 hodín a skončilo sa v dnešných skorých ranných hodinách bez úspechu.

S kompromisným návrhom maďarského predsedníctva, ktoré vystupovalo za Radu EÚ, parlament napokon po dlhých rokovaniach nesúhlasil. Nová norma mala v prvom rade zakázať vytváranie genetických kópií pre účely potravinárskeho priemyslu, zakázať import potravinárskych produktov z klonovaných zvierat, pochádzajúcich z tretích krajín a niesla by v sebe aj stanovenie povinnosti zakladať "rodný list" klonovaného zvieraťa. Na týchto základných princípoch sa zhodli všetky inštitúcie, rozkol však nastal v probléme detailného preukázania pôvodu potravín, pochádzajúcich zo zvierat, ktoré majú medzi predkami klonovaného jedinca. Tento bod mal byť podľa EP tiež súčasťou nariadenia.

"EP sa vydal cestou, na ktorej chce politicky oslniť. Navrhol neuskutočniteľný a zavádzajúci koncept, ktorý by niesol so sebou zisťovanie rodokmeňa každého plátku syra a salámy. Keďže toto by dávalo spotrebiteľom len falošný pocit bezpečnosti a spôsobilo by absolútnu obchodnú vojnu, Rada nemohla nasledovať EP na jej ceste," komentoval neúspech v rokovaniach maďarský minister pre regionálny rozvoj Sándor Fazekas.

Parlament argumentuje tým, že Rada nechce rešpektovať verejnú mienku v únii, keďže ľudia podľa výsledkov prieskumov Eurobarometra odmietajú potraviny, ktoré by mohli mať niečo spoločné s klonovanými zvieratami.

"Neboli sme ochotní ísť do alternatívy, kde by bol zákazník oklamaný, keďže by nemal právo dozvedieť sa, či potravina pochádza zo zvieraťa, ktoré malo klonovaných predkov, alebo nie. Keďže Európania odmietajú klonovanie pre potraviny, záväzok označiť potravinové produkty z potomkov klonovaných zvierat je naozaj minimálnou požiadavkou," argumentoval vedúci delegácie EP Gianni Pitella.

Neschopnosť dohodnúť sa na nariadení znamená, že na európskom trhu naďalej ostanú neoznačené potraviny z klonov a žiaden zákaz pre výrobu potravín z klonov nebude existovať. Pre vysoké náklady klonovania sa však na účely výroby potravín len málokedy používajú klonované zvieratá. Cena procesu klonovania sa pohybuje v desiatkach tisícov eur, preto sa skôr klony využívajú ako plemenné zvieratá. "Nik nebude platiť za klonovaného býka 100.000 eur, aby z neho vyrobil hamburgery," doplnil Pitella.

Komisia predstavila návrh nariadenia ešte v roku 2008. Členské štáty a EP už absolvovali 3 kolá rokovaní o novej legislatíve a keďže to posledné skončilo neúspechom, šance na dosiahnutie dohody sa už vyčerpali. Komisia teraz musí vypracovať nový text návrhu, ktorý sa bude prerokovávať odznovu.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop