Pre hladom trpiaci Sahel vyčlení v roku 2014 Európska únia 142 miliónov eur

Brusel 3. februára (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že v roku 2014 vyčlení 142 miliónov eur vo forme humanitárnej pomoci pre oblasť Sahel v Afrike. Ide o región, ktorý je opäť postihnutý ťažkým nedostatkom potravín a výživy. Okrem toho mnoho obyvateľov Mali potrebujú humanitárnu pomoc v dôsledku krízovej situácie na severe tejto krajiny.

V roku 2014 hrozí, že akútny výskyt podvýživy bude aj naďalej prekonávať núdzové prahové hodnoty v oblastiach Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie, Nigeru, Nigérie a Senegalu.

Kritické obdobie niekoľkých mesiacov medzi dvoma zbermi úrody, kedy sa potraviny a výživné zdroje stávajú veľmi vzácne, začalo tohto roku priskoro pre mnohých obyvateľov regiónu Sahel. Podľa odhadov EK bude jeden a pol milióna detí v tomto roku vystavených riziku ťažkej podvýživy.

"Takmer tri milióny obyvateľov Sahelu požadujú naliehavú potravinovú pomoc, vrátane vyše 800.000 ľudí na severe Mali, kým dvadsať miliónov ľudí v tomto regióne trpí nedostatkom potravín. Musíme konať rýchlo ak chceme, aby životnú pomoc dostali tí najzraniteľnejší ľudia, ktorí v dôsledku nedostatku potravín, prírodných katastrof a konfliktov bojujú o prežitie," zhodnotila situáciu eurokomisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová.

Upozornila, že mnohí z trpiacich ľudí sú v tomto regióne presídlencami, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy. Aj preto sa pomoc EÚ zameriava i na budovanie "odolnosti" miestnych obyvateľov a komunít voči hladujúcim presídlencom. To je podľa Georgievovej jediný efektívny a udržateľný spôsob, ako ukončiť cyklus mimoriadnych udalostí v oblasti Sahelu a zastaviť nedostatok potravín pre milióny ľudí.

Finančné prostriedky EÚ budú prerozdelené, keď 57 miliónov eur pôjde pre ľudí Sahelu postihnutých nedostatkom potravín a výživy, 28 miliónov eur na pomoc obetiam politickej krízy v Mali a ďalších 7,5 milióna eur pre zmiernenie potravinárskej krízy v Nigérii, kde sever krajiny zažíva najťažšie situácie za posledné roky.

Suma 29,5 milióna eur pôjde do Čadu, ktorý sa nachádza v zložitej kríze s narastajúcim počtom utečencov, a dva milióny eur sú určené pre severný Kamerun.

Dodatočných 18 miliónov eur zo strany EÚ je naplánovaných v rámci pomoci a podpory rehabilitácie životných podmienok v severnom Mali.

Európska komisia spresnila, že v rámci tohto financovania bude uprednostňovať život zachraňujúce úsilie zamerané na deti a matky a na dodávky potravinovej pomoci, ako aj prístup k základným zdravotníckym službám a čistej pitnej vode pre tie najzraniteľnejšie osoby. Zároveň bude dbať na to, aby stovky tisíc utečencov a vnútorne presídlených osôb v západoafrických krajinách aj naďalej prijímali životne dôležitú pomoc.

Od začiatku krízy v regióne Sahel v roku 2012 uvoľnila Európska komisia už 383,4 milióna eur v rámci mimoriadnej pomoci pre Sahel a republiku Mali, zmietajúcu sa vo vojensko-politickej kríze.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem