Pre SaS sú eurovoľby “najvyššia stranícka priorita”

Zdroj: TASR

"Je to človek, ktorý je v Bruseli mimoriadne rozhľadený, rečovo zdatný, má vysokú mieru odbornosti a je našou krvnou skupinou“, povedal o Oravcovi v rozhovore pre TASR Richard Sulík.

S jeho kandidatúrou v roku 2009 sme boli spokojní, aj keď on sa do europarlamentu nedostal, lebo tesne minul cieľ, ale teraz vidíme lepšie šance," vysvetlil nomináciu Sulík.

Ján Oravec je predsedom záujmového združenia súkromných podnikateľov „Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS). Od roku 2004 je jedným z 8 členov Hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) za Slovensko, čo je poradný orgán európskych inštitúcií.

Zaoberá sa tam predovšetkým jednotným trhom, dopravou, energetikou, infraštruktúrou a informačnou spoločnosťou, a tiež hospodárskou a menovou úniou.

„Jeho kvality vnímame v tak veľkom rozsahu, že bude lídrom aj v roku 2014," avizuje predseda SaS.

Na otázku, či bude kandidovať aj on sám, zatiaľ Sulík odpovedať nechce. Rovnako ešte nechce hovoriť ani o ďalších menách na kandidačnej listine. „Zvyšok kandidátky a akékoľvek špekulácie s tým spojené budú zverejnené po našej nominačnej Republikovej rade, ktorá bude v polovici januára. Dovtedy k tomu nepoviem nič,“ podotkol s tým, že by sa tam mali objaviť aj viaceré známe mená.

Sulík pritom označil eurovoľby za najvyššiu stranícku prioritu v roku 2014. „Tu vieme ukázať našu odbornú stránku a my zaujímame postoj, ktorý ostatné strany nezaujali. Vieme celkom dôveryhodne a autenticky tvrdiť, že sme dobrou voľbou, je to pre nás príležitosť zdvihnúť SaS z piatich percent a urobiť solídny volebný výsledok,“ dodal.

SaS sa po prvý raz zúčastnila na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009. Pri volebnej účasti 19,64 percenta v nich získala 39.016 hlasov (4,71 percenta) a ostala tak tesne pred bránami europarlamentu.

EurActiv/TASR