Pred budovou EP v Bruseli sa konala demonštrácia na podporu kresťanov v Iraku

Brusel 6. augusta (TASR) – Na výzvu Výboru pre východných kresťanov sa dnes okolo obeda zhromaždilo pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli vyše 1100 ľudí, ktorí protestovali proti prenasledovaniu náboženských menšín v Iraku. Informovala o tom agentúra Belga.

Polícia zadržala jedného z dvojice mladých mužov, ktorí v blízkosti demonštrantov zhromaždených na Luxemburskom námestí vyzývali na zabíjanie kresťanov. Podľa očitých svedkov jeden z dvojice mal na sebe tričko s džihádistickým logom, druhý mal pri sebe nôž.

„Žiadame o ochranu domáceho obyvateľstva. Hovoríme o viac ako 35.000 kresťanoch žijúcich v Mósule. Džihádisti označili ich domy špeciálnym symbolom,“ uviedol jeden z organizátorov protestného zhromaždenia Jusuf Ergen.

Podľa Ergena džihádisti prinútili kresťanov, aby si vybrali medzi konvertovaním na islam, vyhnanstvom alebo smrťou.

„Svet dnes veľa hovorí o izraelsko-palestínskom konflikte, ale iba málo o problémoch v Iraku, kde sú kresťania ponechaní vlastnému osudu a bez akejkoľvek ochrany,“ pripomenul Ergen.

Viacerí účastníci demonštrácie sa snažili upozorniť na kritickú situáciu kresťanov v Iraku, keďže hrozí, že čoskoro tam žiadni nezostanú, hoci na tieto miesta prišli 600 rokov pred moslimami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy