Predseda EP Martin Schulz: EÚ nemôže čakať na výsledok volieb v Nemecku

Rím 10. mája (TASR) – Prijatie naliehavých opatrení, ktoré sú potrebné na oživenie ekonomiky Európskej únie a vytvorenie nových pracovných miest, nemožno odkladať na obdobie po skončení septembrových parlamentných volieb v Nemecku. Zdôraznil to predseda Európskeho parlamentu, Nemec Martin Schulz, v rozhovore, ktorý pri príležitosti svojej dnešnej návštevy Talianska poskytol agentúre DPA.

Niekoľko komentátorov naznačilo, že sa nemecká kancelárka Angela Merkelová zdráha schváliť radikálne opatrenia na podporu rastu v predvolebnom období, vzhľadom na to, že by ešte viac zaťažili Nemecko, ktoré znáša veľkú časť nákladov eurozóny.

"Európska únia nemá čas čakať na nemecké voľby," povedal Schulz, ktorý v EP zastupuje opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD). Predseda EP vyzval predstaviteľov EÚ na naliehavé riešenie nezamestnanosti mládeže, ktorá je osobitne vysoká na juhu Európy – v Grécku je nezamestnaných vyše 59 percent mladých ľudí a v Španielsku takmer 56 percent.

"Nezamestnaný mladý muž či žena v Španielsku nemôžu čakať na nemeckých voličov," povedal Schulz.

Predseda EP je na dvojdňovej návšteve Talianska, kde je dobre známy od roku 2003, keď ho v rozprave EP v Štrasburgu vtedajší premiér Silvio Berlusconi kontroverzne prirovnal k strážcovi nacistického koncentračného tábora.

Schulz poskytol rozhovor pre DPA pred svojimi stretnutiami s prezidentom Giorgiom Napolitanom a premiérom Enricom Lettom a nevyužil možnosť skritizovať Berlusconiho, ktorý ide zo škandálu do škandálu. Namiesto toho vyjadril podporu širokej koaličnej vláde Talianska, ktorú mediálny magnát a politik podporuje.

Päťdesiatsedemročný Schulz je považovaný za možného nového predsedu Európskej komisie, ak sa socialistickým stranám bude dariť v budúcoročných voľbách do EP.

"Budem predsedom EP najmenej do júna 2014…., čo bude potom, uvidíme," citovala do DPA.

3 žab juh