Predseda Európskeho parlamentu: Lampedusa sa opäť premenila na veľký cintorín

Brusel 4. októbra (TASR) – More pri pobreží ostrova Lampedusa sa opäť premenilo na veľký cintorín: týmito slovami odsúdil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz potopenie lode s imigrantmi z Afriky, ku ktorému došlo vo štvrtok pri talianskom ostrove v Stredozemnom mori. Schulz upozornil, že EÚ ako celok má za riešenie otázky nelegálnych migrantov spoločnú zodpovednosť.

„Talianske hranice na juhu sú problémom každého členského štátu EÚ. Máme spoločnú výzvu a zodpovednosť. Nesmieme zabúdať, že za touto tragédiou je organizovaná trestná činnosť a konflikty v našom susedstve,“ uviedol Schulz.

Predseda EP spresnil, že EÚ musí „agresívne“ zvýšiť úsilie o zastavenie zločincov vnútri aj mimo EÚ, ktorí za účelom dosiahnutia ziskov využívajú ľudskú biedu a utrpenie.

Predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda dnes uviedol, že tragédia pri ostrove Lampedusa musí byť budíčkom pre Európu, lebo iba vyjadrenie súcitu a solidarity nestačí.

„Úmrtia v Lampeduse musia Európu prinútiť čeliť svojej zodpovednosti. Musíme posilniť spoluprácu s krajinami, z ktorých prichádzajú prisťahovalci, a podporovať ich hospodársky a sociálny rozvoj. Existuje veľa vecí, ktoré je potrebné urobiť,“ uviedol Swoboda v správe pre médiá.

Líder S&D dodal, že EÚ musí zintenzívniť aj spoluprácu s krajinami, cez ktoré nelegálni imigranti prechádzajú s cieľom dosiahnuť európsku pevninu. Tu sa podľa neho črtá spolupráca v oblasti lepšieho monitorovania hraníc, najmä na pobreží Stredozemného mora.

Swoboda tiež naznačil, že EÚ by mala premýšľať o otváraní ďalších legálnych spôsobov prisťahovalectva za účelom uspokojenia potrieb európskeho trhu práce.

Aj Swoboda, podobne ako Schulz, upozornil na vyššiu dávku solidarity členských štátov EÚ s tými krajinami, ktoré sú najviac vystavené náporom prisťahovalectva. Vonkajšie hranice jedného štátu sú totiž spoločnými hranicami celej únie.

„Keď je jedna krajina postavená pred naliehavú situáciu, potom by malo byť povinnosťou všetkých členských štátov pomáhať a poskytovať potrebnú podporu,“ zdôraznil Swoboda.

Dodal, že vo svetle toho, čo sa stalo pri ostrove Lampedusa, musí EÚ v rámci rozpočte na roky 2014-20 zvýšiť finančné prostriedky na zaistenie efektívnej imigračnej politiky únie.

Podľa predbežnej bilancie úradov prišlo pri stroskotaní lode o život viac ako 130 ľudí, pričom existujú obavy, že ich počet sa môže zvýšiť až na 300, lebo záchranári strácajú nádej, že sa im v rozbúrenom mori podarí nájsť niekoho živého spomedzi 200 nezvestných. Ak sa ich obavy naplnia, štvrtkové stroskotanie bude jednou z najväčších tragédií za desiatky rokov migračnej krízy v Európe.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem