Predseda zahraničného výboru EP je za sankcie voči ukrajinským vládnym činiteľom

Štrasburg 4. februára (TASR) – Za cielené akcie, zákaz vstupu na územie Európskej únie pre zodpovedných za násilie na Ukrajine, sa v pondelok po návšteve delegácie europoslancov v Kyjeve vyslovil nemecký kresťanskodemokratický predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmar Brok.

Podľa jeho slov by Európska únia mala zároveň hromadne vydávať cestovné víza mladým občanom Ukrajiny, píše tlačová agentúra APA.

Brok pripomenul ukrajinského expremiéra Mykolu Azarova, ktorý mal po rezignácii vycestovať podľa viedenského denníka Kronen Zeitung do Rakúska.

Europoslanec ostro kritizoval brutálny postup policajných zložiek a situáciu označil z hľadiska ľudských práv za neznesiteľnú. Konštatoval, že ľudia boli mučení a unášaní. Predpokladá sa, že 300 stúpencoch opozície skončilo vo väzení a ďalšie asi tri desiatky ľudí zmizli.

Europoslanci sú podľa Broka v hodnotení situácie na Ukrajine jednotní. Podľa jeho slov by mala čo najrýchlejšie nadobudnúť opäť platnosť ústava krajiny z roku 2004, aby sa tak umožnil jej návrat k parlamentnej demokracii a obmedzila sa moc prezidenta. To však dáva zmysel iba pri spojení s predčasnými voľbami. Ak by sa podarila zmena ústavy, mala by únia pripraviť pre Ukrajinu krátkodobý balík finančnej pomoci, dodal Brok.

Predseda zahraničného výboru EP poznamenal, že sa ďalší vývoj mocenského boja na Ukrajine nedá predpovedať, pretože sa situácia mení každú hodinu.

5 le luk