Predsedníctvo PES odsúdilo vyjadrenia premiéra Fica k islamu na Slovensku

zdroj: TASR

Predsedníctvo Európskej strany socialistov (PES) vo štvrtok večer oznámilo, že na svojom zasadnutí prediskutovalo pozície druhej najväčšej celoeurópskej strany k slovenskej strane Smer-SD, k pripravovanej parížskej konferencii o utečencoch a k najnovšiemu vývoju v oblasti menovej politiky EÚ.

„Rozhodne odsudzujeme nedávne vyhlásenie Roberta Fica ohľadom úlohy islamu na Slovensku. Máme tiež obavy a vážne otázky ohľadom jeho politiky týkajúcej sa utečencov a menšín, najmä komunity LGBT,“ uvádza sa v oficiálnom komuniké predsedníctva PES.

V oficiálnom vyhlásení sa uvádza, že pre PES je sloboda náboženského vyznania a viery v pluralitnej a otvorenej spoločnosti jednou zo základných hodnôt. Aj preto PES očakáva, že slovenský premiér Robert Fico objasní a prehodnotí svoje pozície k týmto záležitostiam.

„Očakávame tiež, že ako budúca predsednícka krajina v EÚ načrtne jasný program pre silnú a zjednotenú Európu,“ uvádza sa v stanovisku strany.

Podľa správy pre médiá PES začne proces „kritického hodnotenia“ strany Smer-SD, aby mohla rozhodnúť, či sú potrebné ďalšie formálne kroky voči slovenskému politickému subjektu. PES upozornila, že v prípade, že sa nezaznamená žiadny pokrok, návrhy na sankcie sú súčasťou politického procesu, vrátane pozastavenia členstva v tejto celoeurópskej politickej rodine.

Do tohto procesu by mali byť zahrnutí najvyšší politickí lídri, aj na úrovni predsedov vlád, ktorí patria do skupiny PES.

„Cítime potrebu kritického posúdenia na začiatku slovenského predsedníctva v EÚ. Vo svetle týchto udalosti predsedníctvo PES bude rozhodovať o každom ďalšom politickom alebo zákonnom kroku, vrátane pozastavenia členstva,“ uvádza sa v správe pre médiá.