Predstavitelia Slovinska, Srbska a Chorvátska budú rokovať o Balkáne

Ptuj 5. marca (TASR) – Slovinský premiér Borut Pahor sa dnes v slovinskom meste Ptuj stretne s chorvátskou premiérkou Jadrankou Kosorovou a srbským prezidentom Borisom Tadičom.

Účastníci stretnutia si kladú za cieľ snahu upevniť ekonomické vzťahy medzi tromi balkánskymi krajinami. Pahor vo štvrtok vyslovil nádej, že stretnutie prispeje k lepšiemu vzájomnému porozumeniu, dôležitému pre celý tamojší región.

Neformálna schôdzka troch štátnikov bude takisto prípravou na nadchádzajúcu konferenciu o integrácii krajín západného Balkánu do EÚ, ktorá sa uskutoční v slovinskom Brde pri Kranju 20. marca.

Slovinsky minister zahraničných vecí Samuel Zbogar vo februári informoval, že účasť na konferencii ohlásil aj kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Srbsko nemalo proti účasti Kosova na regionálnych stretnutiach žiadne námietky za predpokladu, že sa budú konať pod záštitou Misie OSN v Kosove (UNMIK).

Konferenciu iniciovala slovinská a chorvátska vláda na základe dohody medzi Kosorovou a Pahorom, uzavretej 13. januára v Kranjskej Gore. Na stretnutí sa zúčastnia aj predstavitelia EÚ.

Zdroj: STA

8 mf ms