Predstaviteľka EÚ: Rozpory s Iránom sú veľké, je však odhodlaný dosiahnuť dohodu

Viedeň 20. marca (TASR) – Postoje Iránu a svetových veľmocí sa v niektorých oblastiach veľmi rozchádzajú, iránski vyjednávači sa však zdajú byť „veľmi odhodlaní“ dosiahnuť dohodu o spornom jadrovom programe svojej krajiny. Uviedla to predstaviteľka Európskej únie v e-maile, do ktorého dnes nahliadla agentúra Reuters.

Krátky e-mail zaslala Helga Schmidová popredným predstaviteľom členských štátov EÚ po druhom kole rokovaní zástupcov Iránu a USA, Francúzska, Nemecka, Číny, Ruska a Británie, ktoré sa konalo v utorok a v stredu vo Viedni.

Schmidová je námestníčkou šéfky zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovej, ktorá koordinuje rozhovory s Iránom v mene šiestich veľmocí. Cieľom rokovaní je dosiahnuť konečné riešenie desaťročie trvajúceho sporu okolo iránskych nukleárnych aktivít.

Na tohtotýždňovom stretnutí bola problematickou otázkou budúcnosť plánovaného iránskeho reaktora, ktorý by mohol produkovať plutónium využiteľné na zbrojné účely. USA varovali, že prekonanie rozporov bude „náročné“.

Podobne sa vyjadrila aj Schmidová. „Keďže sme v skorej fáze… rokovaní, stále je pred nami veľa práce. V niektorých oblastiach sa postoje široko rozchádzajú,“ uviedla v e-maile.

„Avšak zdá sa, že iránski vyjednávači sú naďalej veľmi odhodlaní dosiahnuť úplné riešenie v dohodnutom šesťmesačnom období,“ dodala Schmidová v súvislosti s termínom 20. júla, ktorý si účastníci rokovaní stanovili na konečnú dohodu v dočasnom dohovore z novembra.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil posledné kolo rozhovorov za „veľmi úspešné“, pokiaľ ide o objasnenie problémov, ktorých sa týkajú, informovala dnes oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA.

„Z hľadiska porozumenia a objasnenia patrila Viedeň-2 k našim veľmi úspešným kolám rozhovorov… bola nesmierne prospešná a konštruktívna,“ povedal Zaríf podľa správy.

Rozhovory budú pokračovať 7.-9. apríla, znova vo Viedni.

1 gon žab