PREMIÉR: Ak máme spomaliť znižovanie deficitov, tak rovnako pre všetkých

Bratislava 5. februára (TASR) – Slovenská vláda je pripravená na diskusiu o tempe konsolidácie verejných financií v Európskej únii (EÚ), ktoré v súčasnosti ohrozuje rast európskej ekonomiky. Potvrdil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Ale pod jednou podmienkou. Ak sa majú nastaviť nové pravidlá, napríklad pomalšie tempo konsolidácie, musí sa to týkať všetkých členských štátov EÚ, nie iba nejakých výnimiek, že si to veľkí hráči vybavia a malých nechajú tak," priblížil šéf exekutívy po dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Viaceré európske krajiny podľa Fica pravidelne upozorňujú na to, že príliš rýchle tempo ozdravovania verejných financií poškodzuje hospodársky rast. "Všetci sme presvedčení, že medicína, ktorá bola predpísaná v EÚ na boj s krízou je medicína, ktorá ide proti hospodárskemu rastu. Aj preto krajiny eurozóny budú v roku 2013 v recesii," podčiarkol.

Zároveň si však myslí, že na záväzku SR znížiť deficit tento rok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) sa nič nezmení. "To by sa museli zmeniť medzinárodné dohody. Myslím si, že skôr by sme hovorili o roku 2014 a ďalej. Za vládu SR potvrdzujem jasný záväzok ozdraviť verejné financie na úroveň pod 3 % HDP," dodal Fico.

vjo er