Premiér Ayrault poprel, že Francúzsko vytvára akýsi protinemecký blok

Paríž/Brusel 15. júna (TASR) – Francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault dnes vyhlásil, že Francúzsko a Nemecko musia "ruka v ruke" nájsť riešenie, ktoré pomôže Európe nájsť východisko zo súčasnej krízy. Informoval o tom belgický denník La Derniere Heure na svojom internetovom serveri s odvolaním sa na rozhlasové vysielanie rozhlasovej stanice Europe 1.

Ayrault v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu poznamenal, že nastal čas na oveľa intenzívnejší francúzsko-nemecký dialóg aký bol doteraz.

Svoje vyhlásenie spresnil tvrdením, že francúzsko-nemecký tandem by mal nájsť riešenie na krízu ešte do summitu EÚ z 28. a 29. júna, pričom k tomuto návrhu by sa mali pripojiť aj ďalší partneri z EÚ.

Ayraultovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako francúzsky prezident Francois Hollande navštívil v Ríme talianskeho premiéra Maria Montiho, s ktorým rokovali o súčasnej kríze v Európe.

Ayrault v súvislosti so stretnutím Hollande-Monti poprel fámy, že Francúzsko sa snaží vytvoriť akýsi protinemecký blok, ktorý by oslabil európske pozície nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

"V žiadnom prípade. To by bola zlá cesta a ťažká politická chyba, ktorá by neviedla k nijakému riešeniu," povedal Ayrault, ktorý na požiadanie rozhlasových redaktorov v plynulej nemčine dodal, že aj Nemci aj Francúzi majú spoločnú zodpovednosť za budúcnosť Európy.

A vyjadril nádej, že tak ako v minulosti francúzsky prezident Francois Mitterand a nemecký kancelár Helmut Kohl dokázali spolu čeliť novým výzvam pre Európu, aj prezident Hollande a kancelárka Merkelová nájdu spolu odpoveď na problémy, ktoré v súčasnosti trápia Európanov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh