PREMIÉR: Predsedníctvo v EÚ je peklo pre vládu a jej predsedu

Bratislava 11. októbra (TASR) – Predsedať Európskej únii je peklom pre krajinu, ktorá na pol roka na seba prevezme túto zodpovednosť. "Je to peklo pre vládu, pre jej predsedu. Je to šesť mesiacov neuveriteľne ťažkej práce," podčiarkol na dnešnom kontrolnom dni na ministerstva zahraničných vecí (MZV) premiér Robert Fico.

Na druhej strane to zároveň považuje za obrovskú výzvu, privilégium a česť. Ako poznamenal, Slovensko si počas tých šiestich mesiacov buď spraví veľkú hanbu alebo polepší z hľadiska svojho obrazu v zahraničí. "Ale pri profesionálnom prístupe vedenia tohto rezortu k tejto téme, hanba nehrozí," podotkol.

Považuje za dobré, že Slovensko sa ujme predsedníckej pozície až v druhej polovici roka 2016. V momentálnej ekonomickej situácii, keď sa krajina snaží konsolidovať verejné financie a bojuje za každé euro, by to bolo podľa neho veľmi ťažké. "Som rád, že sa môžem sústreďovať na domáce veci a nie na chod EÚ ako takej," poznamenal.

Aj o tejto téme sa dnes bavil na pôde rezortu diplomacií s jeho šéfom Miroslavom Lajčákom. Ten prípravu označil za jednu z priorít MZV. Prvý materiál sa už v lete dostal na rokovanie vlády, ministerstvo plánuje tento mesiac predložiť ďalšie dva. Týkať sa budú prípravy personálnych kapacít a vytvorenia koordinačného mechanizmu v rámci SR. "Máme rozpracované presné poradie krokov na tento aj ďalšie roky," ubezpečil Lajčák.

Ani o 5,64 milióna eur nižší budúcoročný rozpočet MZV neobmedzí aktivity rezortu a umožní mu pokračovať v príprave na predsedníctvo podľa plánu. "Rozpočet, ktorý bol v stredu schválený, nám nedovoľuje jasať, ale v žiadnom prípade neobmedzuje naše aktivity," zdôraznil.

er vs