PREMIÉR: Prioritou využitia eurofondov v SR je podpora hospodárskeho rastu (2)

Bratislava 17. septembra (TASR) – Prioritou využitia európskych peňazí je pre Slovensko podľa slov predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) podpora hospodárskeho rastu. Eurofondy sa nemajú rozdeľovať mechanizmami založenými na politickej báze, ale na báze "čo je v tomto okamihu najlepšie pre SR".

"Pokiaľ ide o vyjednávacie pozície vo vzťahu k EÚ, tu tlačíme na tri oblasti. Predovšetkým bojujeme za to, aby nám neboli škrtané peniaze na odstraňovanie regionálnych rozdielov. Toto je najvýznamnejšia politika v rámci EÚ," uviedol dnes Fico po úvodnom zasadnutí Rady vlády SR pre partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020 zloženej z členov vlády, predstaviteľov samospráv, sociálnych partnerov a zástupcov vzdelávacích a vedeckých inštitúcií.

"Na tento účel zvolávam na 5. októbra 2012 do Bratislavy stretnutie premiérov krajín, ktorí sa nazývajú Priatelia kohézie alebo Priatelia odstraňovania regionálnych rozdielov. Chceme vytvoriť tlak na Európsku komisiu (EK), aj na všetkých ostatných. Prítomný bude aj predseda EK, pán Barroso, ktorý stojí na našej strane. Chceme zabojovať a vysvetľovať celej EÚ, že práve odstraňovanie regionálnych rozdielov je ten najlepší ekonomický nástroj, ako podporovať hospodársky rast," informoval.

Druhou oblasťou vyjednávacej pozície s EK je podľa premiéra oblasť poľnohospodárskej politiky, kde je SR za postupné zmenšovanie obrovských rozdielov pri podpore poľnohospodárov na Slovensku a v iných vyspelých krajinách EÚ.

Treťou oblasťou sú peniaze na odstraňovanie, respektíve na odstavovanie dvoch blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorú SR musela zastaviť pre záväzok prijatý vládou Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). "Suma, ktorú nám momentálne ponúka rozpočet EÚ, je iba na úrovni okolo 117 miliónov eur, celkové náklady sú však vyššie ako 400 miliónov eur. Za dobrý kompromis budeme považovať, ak sa nám podarí vylobovať nejaké peniaze pre SR niekde v strede," spresnil premiér.

"Dnes sme na rade vlády prijali uznesenie, ktoré ukladá ministrom konkrétne povinnosti a do prípravy niektorých podkladov sa priamo zapájajú aj sociálni partneri. Za dôležité považujem oznámiť, že sme dnes schválili aj vyjednávaciu skupinu, ktorá bude vyjednávať na najvyššej politickej úrovni tzv. partnerskú dohodu. Tá bude predstavovať všetko, čo si doma pripravíme, aby nám to Brusel odsúhlasil a postupne s nami podpísal," priblížil.

Oznámil zároveň, že na čele vyjednávacej skupiny na najvyššej politickej úrovni bude podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD). "Rada by sa mala stretávať na mesačnej báze, teraz sa budú dopracovávať pripomienky, ktoré vzniesli členovia rady. Myslím si, že to je najlepšia cesta ako schváliť taký mechanizmus používania neopakovateľných peňazí, ktorý bude pre Slovensko najlepší," dodal predseda vlády SR.

Rada vlády SR pre partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020 bude platformou medzi SR a EK a bude racionálne, pružne a efektívne spolurozhodovať o využívaní európskych fondov. Zámerom zriadenia rady je podporiť vznik celospoločenskej dohody o spôsobe využitia financií EÚ.

jal ed