S Rompuyom bude v utorok hovoriť o júnovom summite a situácii v EÚ

Bratislava 11. júna (TASR) – Aktuálne dianie v Európskej únií (EÚ) a prípravy na summit európskych lídrov, ktorý sa uskutoční koncom júna v Bruseli, budú témami utorkového (12.6.) rokovania premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom počas jeho oficiálnej návštevy SR.

Júnový summit EÚ sa má zaoberať nielen krátkodobými riešeniami aktuálnej krízy v eurozóne, ako je sanácia španielskeho bankového sektora či postup voči Grécku po blížiacich sa voľbách, ale aj dlhodobejšou víziou fungovania Európy v budúcnosti. Lídri budú riešiť aj možnosť skĺbenia konsolidácie verejných financií s podporou hospodárskeho rastu.

Európska komisia (EK) nedávno predstavila svoje odporúčania, podľa ktorých musí eurozóna podporiť rast a znížiť dlh, aby opäť získala dôveru investorov. Mala by tiež smerovať k bankovej únii a zvážiť spoločné dlhopisy, takzvané eurobondy, rovnako ako priamu rekapitalizáciu bánk z prostriedkov trvalého eurovalu (ESM).

V poradí druhá návšteva Rompuya na Slovensku sa uskutočňuje z jeho iniciatívy. Prvýkrát navštívil SR v júli 2011. Predseda Európskej rady každoročne absolvuje viacero návštev členských krajín s cieľom prediskutovať najaktuálnejšie otázky európskej agendy s ich vedúcimi ústavnými činiteľmi.

vjo