PREMIÉR: Slovensko je za hlbšiu integráciu, aj tá má však svoje hranice

Brusel 18. októbra (TASR) – Ďalšie fungovanie Európskej únie (EÚ) a predovšetkým krajín, ktoré používajú euro, si vyžaduje viac spolupráce vo fiškálnej, bankovej, hospodárskej aj politickej oblasti. Slovensko je preto za hlbšiu integráciu, premiér Robert Fico (Smer-SD) však zároveň upozorňuje, že ani tá nemôže prekročiť určité hranice.

"Ak by napríklad dnes niekto povedal, že dajme schvaľovať národný rozpočet byrokratom v Bruseli, s tým súhlasiť nemôžeme. Ak sa má prejaviť hlbšia integrácia napríklad v tom, že budeme koordinovať a komunikovať náš národný rozpočet s EÚ, takto ďaleko sme pripravení ísť. Ale sú hranice integrácie, za ktoré žiadna krajina určite nepôjde," zdôraznil dnes pred začiatkom dvojdňového summitu európskych lídrov v Bruseli.

Cieľom rokovania, ktoré začína dnes a končí v piatok napoludnie, nemá byť dohoda na konkrétnych krokoch, ale príprava východísk decembrového summitu. Na ňom už majú padnúť rozhodnutia v oblasti vytvárania bankovej únie a hlbšej integrácie EÚ.

Podľa Fica je v súčasnosti najviac prepracovaná práve téma bankovej únie. "My sme trochu opatrní a obávame sa, že 1. január 2013 je trochu nerealistický termín na to, aby vznikol jednotný bankový dohľad a ďalšie mechanizmy, ktoré v rámci bankovej únie majú existovať. Ak však vznikne dohoda, my túto dohodu určite budeme podporovať," avizoval slovenský premiér s tým, že uprednostňuje kvalitu pred rýchlosťou tohto procesu.

V rámci jednotného bankového dohľadu v eurozóne bude SR požadovať, aby zostali zachované aj určité kompetencie národného regulátora, teda Národnej banky Slovenska (NBS). "Na Slovensku sú takmer všetky banky v pozícii dcér a obávame sa, že keby sme stratili kontrolu nad týmito bankami, materské banky by si mohli riešiť svoju zlú finančnú situáciu vyťahovaním kapitálu zo Slovenska," vysvetlil tento postoj Fico.

Pripustil, že krajiny nachádzajúce sa mimo eurozóny sa v súčasnosti obávajú prehlbovania integrácie, dôsledkom ktorého môže byť dvojkoľajnosť EÚ. Slovensko však podľa neho nemá na výber a musí zostať v jadre Európy, teda v eurozóne. "Tam je Nemecko, Francúzsko, tam sú rozhodujúce motory EÚ. V opačnom prípade budeme v pozícii krajín, ktoré len budú pozerať na to, čo eurozóna pripravuje a v danom okamihu presadzuje," varoval.

(osobitný spravodajca TASR Vladimír Jombík)