PREMIÉR: Som veľmi hrdý, že M. Šefčovič zrejme obsadí post podpredsedu EK

Bratislava 15. októbra (TASR) – Premiér Robert Fico je veľmi hrdý na to, že Slovensko pravdepodobne obsadí pozíciu podpredsedu Európskej komisie (EK) so zodpovednosťou za energetickú oblasť. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

„Ide o mimoriadne silnú pozíciu, bude koordinovať komplet celú energetickú oblasť, bude podpredsedom. To je funkcia, ktorá sa zväčša týka veľkých štátov,“ dodal s tým, že Maroš Šefčovič si urobil počas svojho doterajšieho pôsobenia v komisii vynikajúce meno. Jeho maximálnu pripravenosť bolo podľa neho vidieť aj pri nedávnom vypočúvaní v Európskom parlamente.

„Ak definitívne obsadí túto pozíciu, určite bude mať na starosti aj témy, ktoré sa týkajú energetickej bezpečnosti a vzťahu členských štátov EÚ navzájom a EÚ k Rusku, ktoré dnes dodáva na trh únie približne 30 až 32 percent plynu ako takého,“ pripomenul premiér, čo ako poznamenal, je pre Slovensko vynikajúca správa.

Šefčovič zrejme získa podpredsednícky post v EK, ktorú zostavuje jej novozvolený predseda Jean-Claude Juncker. Na starosti by mal mať energetickú úniu a tiež strategickú koordináciu dopravy.

Juncker sa rozhoduje prideliť podpredsednícke portfólio, ktoré zostalo uvoľnené po Slovinke Alenke Bratušekovej, slovenskému nominantovi na eurokomisára. Pôvodne mal mať na starosti oblasť dopravy a vesmíru.

Má päťročné skúsenosti vo funkcii podpredsedu komisie a počas vypočúvaní pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) patril medzi najlepšie pripravených kandidátov. Pre Junckera je prirodzenou voľbou na jedno z podpredsedníckych miest.

Nový híring sa uskutoční v pondelok 20. októbra v Štrasburgu, tesne pred plenárnym zasadnutím europarlamentu. Šefčovič, ak bude jeho funkcia prehodnotená, si do budúceho pondelka musí podrobne naštudovať agendu spojenú s energetikou.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

er jnk vs