PREMIÉR: SR vyhovuje dohoda na viacročnom rozpočte, mali by sme dostať viac

Bratislava 20. novembra (TASR) – Slovensko je krajina, ktorej na rozdiel od niektorých iných v Európskej únii (EÚ) vyhovuje dohoda na novom viacročnom rozpočte na roky 2014 až 2020. Európski lídri budú o ňom rokovať od štvrtka (22.11.) na mimoriadnom summite v Bruseli, podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa však jeho závery dajú vopred len ťažko odhadnúť.

"Keď sa vrátim v piatok na obed domov, tak sme sa nedohodli. Keď sa vrátim v sobotu, pravdepodobne sme sa dohodli," avizoval na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti. Dlhodobé spory sa vedú o výške škrtov, ktoré presadzujú čistí prispievatelia do eurorozpočtu. Proti nim stojí skupina krajín zo zoskupenia Priatelia kohézie, ktorá požaduje zachovanie navrhovaného objemu peňazí na politiku súdržnosti, teda podporu najmenej rozvinutých regiónov v EÚ.

Fico zdôraznil, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré by v každom prípade mali dostať z nového rozpočtu viac peňazí ako doteraz. Otázkou ale je, koľko to nakoniec bude. Podľa pôvodného návrhu Európskej komisie sme mali získať viac ako 14 miliárd eur v porovnaní s 11,5 miliardou eur v rokoch 2007 až 2013. Celkový objem rozpočtu EÚ mal presiahnuť 1 bilión eur.

Čistí prispievatelia do eurorozpočtu však navrhujú škrty na úrovni viac ako 150 miliárd eur, čo predseda slovenskej vlády označil za "brutálne". "To by nás veľmi poškodilo v politike súdržnosti," vyhlásil. Ak má pritom dôjsť k úsporám, podľa Fica by sa tak malo stať prierezovo vo všetkých únijných politikách. V tejto súvislosti kritizoval aj aktuálny kompromisný návrh EK na úspory v objeme 74 miliárd eur.

"Nepovažujem to za správne, podľa mňa mala byť vyjednávacia filozofia iná. Ak je tu 16 krajín, ktoré sa hlásia k súdržnosti a nechcú škrty, alebo len na úkor všetkých politík EÚ, mali sme trvať na tom, že má byť na stôl položený pôvodný návrh EK a z toho mohol vzniknúť rozumný kompromis. Ak teraz hovoríme o 74 miliardách eur, vyzerá to, že je to nejaká východisková pozícia na rokovanie," vytkol Bruselu.

Celkovo šéf exekutívy predpokladá, že koncom týždňa pôjde o dlhý a ťažký summit plný vydierania, do ktorého sa však Slovensko nechce zapojiť. "Chcem sa na summite správať tak, aby vznikla dohoda. Pripúšťam, že Slovensko môže v rámci skupiny tvrdo bojovať a mať hraničné postoje, ale individuálne určite nie," dodal Fico.

vjo