Premiéri Srbska a Kosova vo februári obnovia dialóg

Srbský premiér Aleksandar Vučič (zdroj: Európska komisia)

Účasť Federici Mogheriniovej je pre úspech rozhovorov nevyhnutná, vyhlásil v polovici decembra bývalý kosovský premiér  Hashim Thaçi. Jej predchodkyňa Catherine Asthonová osobne viedla viac ako 20 stretnutí premiérov Srbska a Kosova.

Schôdzky na najvyššej úrovni minulý rok prerušili predčasné parlamentné voľby v oboch krajinách. O ich obnovení na Štedrý deň informoval srbský denník Danas, ktorý sa odvolal na zdroj z prostredia úradu vlády.

Na oboch stranách budú rokovať bývalí aj súčasní predsedovia vlád. Belehrad tak bude zastupovať Aleksandar Vučič aj jeho predchodca Ivica Dačič, za Kosovo sa zúčastní nový premiér Isa Mustafa aj Hashim Thaçi.

Svoj plán na pomoc srbskej menšine v Kosove chce dovtedy predložiť aj prezident Tomislav Nikolič, ktorý v ostatných mesiacoch kritizoval zasahovanie zahraničných diplomatov do vnútorných záležitostí krajiny.

Spoločne s premiérom Vučičom viackrát zdôraznili, že prístupové rokovania s Európskou úniou môžu pokračovať aj bez diplomatického uznania susedného štátu. Reagovali tak na údajný zoznam 11 požiadaviek, ktorý malo na začiatku decembra Belehradu adresovať Nemecko.

Posledným významnejším prielomom v dialógu medzi Srbmi a kosovskými Albáncami bola dohoda na zriadení spoločenstva srbských obcí v Kosove, na ktorom sa obe strany dohodli ešte v apríli 2013.

Realizácia obsahu tejto dohody by sa mala uskutočniť do konca mája 2015.

EurActiv.sk/TASR