EÚ bude zohľadňovať dôchodkové reformy, európske dlhopisy nebudú

Bratislava 14. decembra (TASR) – Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa definitívne dohodli, že pri posudzovaní možných sankcií za nedodržiavanie európskych rozpočtových pravidiel sa budú zohľadňovať aj dôchodkové reformy v jednotlivých krajinách.

"Mechanizmus bude pre nás veľmi výhodný, bude zohľadňovať každú krajinu individuálne, podľa transformačných nákladov reforiem," avizovala na dnešnom európskom výbore parlamentu premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). O nových pravidlách bude rokovať s ďalšími lídrami EÚ na nadchádzajúcom summite 16. a 17. decembra v Bruseli.

Hlavnou témou koncoročného summitu bude vytvorenie stáleho európskeho stabilizačného mechanizmu, s ktorým súvisí aj limitovaná zmena Lisabonskej zmluvy. Na rokovanie by sa mohol dostať aj stále nevyriešený rozpočet EÚ, podľa Radičovej je to však skôr nepravdepodobné. "Má to byť kľúčové rozhodnutie, ktoré urobí summit z hľadiska ochrany stability eurozóny," zdôraznila. Do trvalého mechanizmu sa podľa nej dostane aj spoluúčasť súkromného sektora na riešení problémov zadlžených krajín, čo je dôležitou požiadavkou Slovenska.

Radičová prítomným členom výboru potvrdila aj nezmenené odmietavé stanovisko SR k vytvoreniu spoločných európskych dlhopisov. "Návrhy na vytváranie nejakej agentúry pre eurobondy sa našťastie stretli s nesúhlasom väčšiny krajín. Takže to nebude témou stretnutia summitu, táto idea zostala naboku diania, je zatiaľ nepriechodná," priblížila Radičová s tým, že podľa nej je táto idea nepriechodná natrvalo.

vjo