Európske dlhopisy by preniesli individuálne problémy na všetkých

Brusel 16. decembra (TASR) – Slovensko má zásadný problém s prípadným zavedením spoločných európskych dlhopisov. Takýto postoj bude premiérka Iveta Radičová presadzovať aj na dnes sa začínajúcom dvojdňovom stretnutí lídrov Európskej únie (EÚ) v Bruseli, na ktorom sa táto téma podľa nej určite otvorí.

"Je to rozliatie problému na všetky krajiny, bez ohľadu na to, v akej sú kondícii. Nesie to so sebou obrovské riziko zmenšenia tlaku na vlastnú konsolidáciu v tej-ktorej krajine," uviedla šéfka slovenskej exekutívy ešte pred začiatkom summitu.

S návrhom na vytvorenie spoločných európskych dlhopisov, ktoré by emitovala novovytvorená Európska dlhová agentúra (European Debt Agency, EDA) až do výšky 40 % hrubého domáceho produktu (HDP) únie, prišli začiatkom minulého týždňa šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker a taliansky minister financií Giulio Tremonti. Myšlienku však odmieta viacero krajín vrátane Nemecka a Francúzska.

Na poslednom tohtoročnom summite lídrov EÚ predpokladá Radičová dosiahnutie definitívnej dohody na vytvorení trvalého krízového mechanizmu pre krajiny eurozóny, ktorý by mal v roku 2013 nahradiť momentálne fungujúci dočasný euroval. Výsledkom summitu by mali byť už konkrétne parametre nového mechanizmu, vrátane participácie súkromného sektora na riešení budúcich finančných problémov. Táto spoluúčasť môže mať podľa Radičovej niekoľko podôb, či už ide o predĺženie splatnosti úverov alebo odpustenie časti splátok.

S vytvorením trvalého mechanizmu je spojená aj nutnosť doplnenia textu Lisabonskej zmluvy, ktorého schválenie na Slovensku by však nemalo byť problémom. "Rokovala som o tom na pôde Koaličnej rady aj v parlamente na eurovýbore. Tento dodatok by nemal byť problém. Schvaľoval by sa v Národnej rade jednoduchou väčšinou, nepotrebujeme na to ústavnú väčšinu," priblížila premiérka.

(osobitný spravodajca TASR Vladimír Jombík)