Nemecko neustúpi, nebude súhlasiť so zmenou vyhodnocovania deficitu

Bratislava 9. septembra (TASR) – Nemecko, ktoré dnes zablokovalo rokovania pracovnej skupiny o sprísnení podmienok dodržiavania rozpočtového deficitu členov Európskej únie, neustúpi. Na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti to konštatovala premiérka SR Iveta Radičová.

"Moje rokovanie s pani Merkelovou (Angela Merkelová, spolková kancelárka) ma oprávňujú konštatovať, že Spolková republika Nemecko nezmení postoj pri tejto otázke," vysvetlila. Ako však dodala, zablokovanie rokovania považuje za prekvapujúce.

Pracovná skupina na čele s predsedom Európskej rady (ER) Hermanom Van Rompuyom rieši otázky posilnenia hospodárskeho riadenia. Krajiny chcú sprísniť pravidlá Paktu stability a rastu EÚ či zaviesť sankcie za ich nedodržiavanie.

Niektorí členovia únie presadzujú aj zmeny pri výpočte deficitu krajiny. Nemecko však chce zostať pri aktuálnom spôsobe jeho stanovenia. "Očakávam, že Spolková republika Nemecko príde do diskusie s konkrétnejším postupom a návrhom, hlavne voči sankciám a tvorbe stimulačného fondu, spolu so stanoviskom nemeniť vyhodnocovanie deficitu," podotkla premiérka SR.

Podľa Radičovej sa však dnešné rokovanie výboru konalo za ešte "nesfinalizovaných záverov a detailov", ktoré by mali členovia Európskej únie prerokovať na summite 16. septembra. "My do posledného okamihu budeme čakať na dodanie podkladov," uviedla.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Obrazová redakcia TASR vydáva k správe videozáznam.

emu gl