PREMIÉRKA: Problémy krajín nevyrieši žiadny nadnárodný mechanizmus

Bratislava 12. decembra (TASR) – Bez konsolidácie ekonomík a rozpočtov jednotlivých členských krajín Európskej únie (EÚ) žiadna nadnárodná entita ani permanentný krízový mechanizmus nie je postačujúci na ich ochranu pred finančnými problémami. „Prvým krokom sú preto zmeny v Pakte stability a rastu. Nielen obsahové, ale hlavne kritérií na jeho dodržiavanie a veľmi prísnu kontrolu,“ uviedla v rozhovore pre TASR premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). O nových pravidlách bude s ostatnými lídrami únie rokovať na nadchádzajúcom summite 16. a 17. decembra v Bruseli.

Dôležitá je tiež podľa nej účasť zodpovedných inštitúcií vrátane bankového sektora na riešení dlhových problémov krajín. Aj pod najnovšie problémy Írska, ktoré sa muselo nedávno obrátiť so žiadosťou o pomoc na euroval, sa podpísali miestne banky, pripomenula šéfka vládneho kabinetu. „Obávam sa, že si je treba naliať čistého vína. Spôsob príjmov a výdavkov, tej nerovnováhy, v ktorej sa eurozóna a štáty EÚ ocitli, nie je dlhodobo udržateľný. Každá krajina sa musí začať správať zodpovedne a racionálne,“ zdôraznila.

Nesúhlasí pritom s názorom, že požiadavka na spoluúčasť súkromného sektora na riešení finančných problémov krajín, ktorú veľmi výrazne presadzovalo aj Slovensko, bola zle načasovaná a zbytočne vystrašila finančné trhy. Radičová pripomenula, že trhy tento rok neupokojila ani priama pôžička Grécku, ani dočasný ochranný val bez pravidiel spoluúčasti bánk. „Nie je možné zastaviť tento vývoj bez ich spoluzodpovednosti. Nič múdrejšie sa zatiaľ neponúklo a nevymyslelo,“ argumentuje. Nový permanentný mechanizmus má pritom fungovať až od roku 2013.

Aj keď sa na európskej a globálnej úrovni už dlhšie diskutuje o prípadnom zavedení mimoriadnej bankovej dane, Radičová pripustila, že v tejto oblasti momentálne nepanuje zhoda. Takáto daň má totiž zmysel iba vtedy, ak by bola zavedená globálne. V opačnom prípade sa banky môžu presúvať z krajiny do krajiny tak, aby sa plateniu dane vyhli. Vyriešiť treba tiež problém, aby sa súvisiaca záťaž neprenášala z bánk na ich klientov. „Rokuje sa na túto tému, ale v dnešnej situácii, keď sa zachraňujú najväčšie banky, je to otázka momentálne skôr nepriechodná. Skutočne má zmysel len vtedy, ak by sa na tom dohodli všetky krajiny,“ dodala premiérka.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vjo