PREMIÉRKA: Slovensko môže Írsku závidieť vysokokvalifikovanú pracovnú silu

Bratislava 2. decembra (TASR) – Slovensko môže Írsku aj napriek jeho problémom závidieť. "Írska ekonomika má dobré podnikateľské prostredie, a to, čo jej môžeme tak trochu aj závidieť, vysokokvalifikovanú pracovnú silu, čo vytvára predpoklady pre opätovné naštartovanie ekonomického rastu," podotkla počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v parlamente premiérka SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Ako dodala, Írsko bolo do prevalenia jeho problémov symbolom úspechu Európskej únie, aktuálne sa však nachádza v jednom z najťažších období za posledné desaťročia. "Problémy Írska nie sú primárne spôsobené zlou rozpočtovou politikou či reformami, ale nutnosťou sanácie bankového sektora, ktorý nesprávne identifikoval riziká a čelí vysokým stratám," obhajovala Radičová.

Pomoc tejto krajine, ktorú únia poskytne z eurovalu, je podľa premiérky nutné vidieť v súvislosti s dynamikou jej vývoja. Za pomoc Írsku hovorí viacero činiteľov. Zahraničná zadlženosť krajiny je aj napriek deficitu iba na úrovni 50 % hrubého domáceho produktu (HDP), krajina je považovaná za spoľahlivého partnera na zahraničných trhoch a ako ešte zdôraznila, v prípade Írska ide o poskytnutie záruk a nie priamej pôžičky, ako tomu bolo pri Grécku. Finančná pomoc má dosiahnuť 85 miliárd eur.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

emu pop