PREMIÉRKA: Začiatkom marca by mal byť zvolaný mimoriadny summit k eurovalu

Bratislava 3. februára – Deň pred začatím oficiálneho summitu (4.2.) premiérov Európskej únie (EÚ) avizuje predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) možnosť, že bude zvolané mimoriadne stretnutie pravdepodobne len premiérov eurozóny. Uviedla to dnes na zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti.

"Uvažuje sa o možnosti zvolať začiatkom marca mimoriadny summit, možno len premiérov eurozóny, práve k otázkam eurovalu a návrhom a postupom k harmonizácii," konštatovala. Zdôraznila, že kríza nie je ani zďaleka za nami a situácia je vážna.

Aktuálnemu piatkovému summitu by mali podľa Radičovej dominovať rokovania o ekonomike a eurovale. "Je niekoľko alternatív, ako postupovať ďalej, nie je uzavreté, ktorá alternatíva sa prijme," podotkla s tým, že dohodnúť sa nevedia najmä členovia eurozóny.

Jedným z návrhov je navýšiť euroval priamo finančnými prostriedkami. "Tento je pre Slovensko neakceptovateľný návrh," dodala. Vysvetlila, že takýto postup by si vyžadoval pôžičku štátu, ktorá by sa následne premietla do jeho deficitu a to by sťažilo či zablokovalo konsolidačné úsilie SR.

Slovensko je však otvorené diskutovať o ďalších dvoch alternatívach. Jednou je podpora základného imania Európskej centrálnej banky (ECB) cez sieť národných bánk v jednotlivých krajinách. "No zároveň s prijatím veľmi jasných krokov na mechanizmus obracania sa na poskytnutie podpory z eurovalu jednotlivých krajín, vrátane zapojenia privátneho sektora," dodala premiérka.

Ďalšou možnosťou je navýšenie garancie a záruk v eurovale do výšky 440 miliárd eur. "Tu sme otvorení diskusii, záleží na tom, v akom v rozsahu, v akom období a predovšetkým opäť aké podmienky budú potom pre uchádzanie sa o tieto záruky presne zadefinované," vysvetlila.

Premiéri budú diskutovať aj o energetických otázkach a inováciách. Témou summitu bude tiež harmonizácia vybraných oblastí členských krajín EÚ, ktorú iniciuje predovšetkým Nemecko za veľkej podpory Francúzska. "Pre SR z hľadiska konkurencieschopnosti sú úvahy o možnostiach harmonizácie v oblasti daní neprijateľné," uzavrela Radičová pri vypočutí na rokovaní výboru.

emu ed