Podľa SR nie je nevyhnutné otvárať pre nové pravidlá Lisabonskú zmluvu

Brusel 28. októbra (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) by mali na dnes sa začínajúcom jesennom summite diskutovať prioritne o obsahu a princípoch nových rozpočtových pravidiel a trvalého krízového manažmentu pre úniu. Až po dohode na obsahu príde na rad aj otázka procedúry a prípadnej nutnosti otvárania Lisabonskej zmluvy, zdôraznila dnes pred začiatkom dvojdňového zasadnutia Európskej rady (ER) v Bruseli slovenská premiérka Iveta Radičová.

Pre SR je podľa nej prioritné zapracovať do pripravovaného mechanizmu pravidlá riadeného bankrotu štátov vo finančných ťažkostiach a spoluzodpovednosť privátneho bankového sektora za prípadné budúce krízy. Tieto princípy, na ktorých podľa Radičovej panuje v únii zhoda, by mali obmedziť morálny hazard a znížiť tak riziko budúcich finančných kríz. Nemecko ich ešte navrhuje doplniť o sankciu zbavenia hlasovacích práv krajín nedodržiavajúcich rozpočtové pravidlá EÚ.

"Otázka je, či si takéto zmeny vyžadujú úplne otvorenie zmluvy alebo nie. Podľa názoru Slovenskej republiky a môjho otváranie zmluvy nie je nevyhnutné, riešením by mohla byť procedúra doplnku k zmluve voči tým častiam, na ktoré sa vzťahujú prijaté opatrenia," priblížila slovenské stanovisko pred začiatkom rokovania v Bruseli premiérka.

Radičová sa vrátila aj ku kompromisnej dohode na sankčnom mechanizme medzi Nemeckom a Francúzskom z minulého týždňa. Aj keď tieto dve krajiny vo svojom "pakte" ustúpili z pôvodne navrhovaných plne automatických sankcií, podľa Slovenska dôjde napriek tomu k sprísneniu pravidiel a teda ide o krok vpred. "V záujme dohody na stabilizačnom mechanizme je tento kompromis pre SR prijateľný. Považujeme zabránenie morálnemu hazardu a spoluzodpovednosť bánk a privátneho sektora za určujúce a dominantné, toto je pre nás priorita číslo jedna," zdôraznila šéfka slovenského kabinetu.

Ešte pred začiatkom samotného zasadnutia lídrov EÚ sa uskutočni pracovné stretnutie predstaviteľov krajín V4. Medzi Slovenskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom podľa Radičovej existuje viac-menej zhoda na základných princípoch nových rozpočtových pravidiel. Otvorenou ostáva otázka zohľadňovania druhého dôchodkového piliera pri posudzovaní deficitov jednotlivých krajín.

Súčasťou záverečnej správy osobitnej skupiny (Task Force) je aj zohľadňovanie dôchodkových reforiem, nie však s konkrétnymi postupmi, ktoré by mala v konečnom dôsledku určovať Európska komisia (EK). Druhou stranou tohto princípu je však odmietnutie riešenia deficitu siahnutím na úspory v druhom pilieri, s čím má kvôli vlastným pripravovaným opatreniam problém Maďarsko. "Určite budeme diskutovať o dôchodkoch, len dohoda s Maďarskou republikou bude veľmi ťažká, ak vôbec," pripustila Radičová.

(osobitný spravodajca TASR Vladimír Jombík)