Prezident EÚ a slovinský premiér Pahor vyjadrili obavy z incidentov v Kosove

Ľubľana 5. júla (TASR) – Prezident Európskej únie Herman Van Rompuy a slovinský premiér Borut Pahor dnes po rokovaní v Brde pri Kranju vyjadrili obavy z eskalácie násilností na severe Kosova. V Kosovskej Mitrovici boli v uplynulých dňoch zabití a zranení ľudia a podľa Pahora nemožno zatiaľ povedať, či ide o izolované incidenty alebo politiku.

Van Rompuy, ktorý začal v Slovinsku svoju návštevu regiónu, povedal médiám, že prichádza s tromi posolstvami: "Prvé je, že budúcnosť západného Balkánu je v euroatlantických organizáciách. Druhé posolstvo je, že pre hladký prechod krajiny (do týchto organizácií) je potrebné vnútorné i regionálne úsilie, a tretie je, že mier, stabilita a hľadanie riešení majú kľúčový význam."

Prezident EÚ vyjadril podporu Pahorovým snahám o posilnenie regionálnej spolupráce, ktorá je dôležitá pre budúce rozšírenie EÚ. Dôkazom dobrej spolupráce je podľa jeho vyjadrenia slovinsko-chorvátska arbitrážna dohoda o riešení hraničného sporu, ktorú odobrili Slovinci v referende. Dokazuje, že bilaterálne spory možno vyriešiť v európskom duchu.

V rámci regiónu van Rompuy ďalej navštívi chorvátsky Záhreb a srbský Belehrad.

Informovali agentúry HINA a STA.

9 8 žab dem