Prezident EÚ pokritizoval Rusko za ľudské práva a slobodu médií

Rostov nad Donom 1. júna (TASR) – Európa je vážne znepokojená ťažkosťami, ktorým čelia aktivisti za ľudské práva a novinári v Rusku. Na summite Rusko – EÚ to dnes uviedol prezident Európskej únie Herman Van Rompuy.

"Situácia pre obhajcov ľudských práv a novinárov v Rusku má vo všeobecnosti závažný význam pre európsku verejnosť," konštatoval Van Rompuy na summite Rusko – EÚ, ktorý sa koná v Rostove nad Donom.

Odkedy sa Dmitrij Medvedev v máji 2008 ujal prezidentského úradu, došlo v Rusku k niekoľkým zabitiam novinárov a aktivistov za ľudské práva. Obdobie jeho predchodcu Vladimira Putina bolo taktiež poznačené takýmito vraždami.

Podľa Výboru na ochranu novinárov so sídlom v New Yorku je Rusko štvrtou najhoršou krajinou z hľadiska vrážd reportérov – po Iraku, Filipínach a Alžírsku.

Van Rompuy uviedol, že s Medvedevom hovoril o obavách EÚ z "pomerov beztrestnosti, osobitne v Čečensku a iných oblastiach Severného Kaukazu".

Lídri EÚ však na tlačovom brífingu s Medvedevom nevyslovili žiadnu kritiku v súvislosti s pondelňajším zákrokom ruskej polície proti opozičným demonštrantom, počas ktorého došlo k zadržaniu vyše 150 ľudí.

Zdroj: Reuters

1 hol juh