PREZIDENT: S nemeckou kancelárkou A. Merkelovou zdôraznili potrebu jednoty EÚ

Bratislava 20. októbra (TASR) – Krajiny Európskej únie (EÚ) musia byť jednotné, a to nielen v zahraničnopolitických otázkach. Počas dnešného stretnutia sa na tom zhodli prezident SR Andrej Kiska a kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová. Témou ich rozhovoru boli súčasné kľúčové otázky EÚ.

„Zhodli sme sa, že v týchto kľúčových témach musí EÚ hovoriť jednotným hlasom,“ povedal Andrej Kiska. Prezident spolkovú kancelárku ubezpečil, že Slovensko stojí na strane našich partnerov a podporuje všetky kroky Európskej únie pri podpore a pomoci Ukrajine. Kiska sa zaujímal aj o obsah rozhovorov a výsledky rokovania medzi ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorých sa Angela Merkelová v Miláne osobne zúčastnila.

Obaja partneri hovorili aj o ekonomickej spolupráci členských krajín Európskej únie. Zhodli sa na tom, že krajiny musia dodržiavať pravidlá, ktoré si dohodli. Dôležitým faktorom pre ekonomický rast je podľa oboch zvyšovanie konkurencieschopnosti.

Na rokovaní sa hovorilo aj o zmenách, ktoré prezident SR Andrej Kiska urobil v justícii od nástupu do funkcie.

Angela Merkelová je dnes na pracovnej návšteve Slovenska. Okrem prijatia u prezidenta krajiny absolvuje stretnutie s premiérom SR Robertom Ficom. V aule Univerzity Komenského v Bratislave rovnako prijme čestný titul Doctor honoris causa.

em jk