Prezidenti Obama a Hollande vyzvali na „stabilitu v eurozóne“

Washington/Paríž 2. júla (TASR) – Americký prezident Barack Obama povedal v stredu v telefonáte francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, že privítal nedávne vyhlásenia európskych lídrov a Európskej centrálnej banky o nutnosti urobiť čokoľvek potrebné na zachovanie eurozóny. Informoval o tom Biely dom.

Obama v telefonáte s Hollandom "podporil snahu lídrov podniknúť rozhodujúce kroky", dodal Biely dom.

Hollande povedal svojmu americkému partnerovi, že členské štáty Európskej únie sa sústreďujú na skoré uzákonenie rozhodnutí, ktoré urobili na summite koncom júna. Informoval o tom v stredu už skôr vo vyhlásení Hollandov prezidentský úrad.

Hollande zdôraznil Obamovi túžbu Francúzska po urýchlenej realizácii rozhodnutí z júnového summitu EÚ. Lídri sa tam dohodli na opatreniach na stabilizáciu dlhopisových trhov a podporu ekonomického rastu.

Vo vyhlásení francúzsky prezidentský úrad uviedol, že obaja lídri "vyjadrili spoločný záujem na raste v Európe a stabilite v eurozóne".

Obaja prezidenti vydali aj spoločnú výzvu na dosiahnutie stability v eurozóne. Urobili tak deň pred dnešným kľúčovým stretnutím Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) – telefonát prezidentov bol súčasťou intenzívnej diplomatickej aktivity pred týmto stretnutím.

Ich telefonát bol aj výmenou názorov na celosvetovú ekonomiku.

Zdroj: Reuters, DPA