Aktivita výrobného sektora eurozóny aj vo februári klesla

Londýn 1. marca (TASR) – Aktivita výrobného sektora eurozóny aj vo februári klesla. A hoci bol jej pokles nakoniec o niečo miernejší, ako naznačoval rýchly odhad, výsledky najnovšieho prieskumu signalizujú, že toto odvetvie, ktoré bolo motorom ožívania ekonomiky pri predchádzajúcej recesii, sa v blízkej budúcnosti od dna neodrazí. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Dôvodom je slabý výkon francúzskych tovární, ktorý nedokázalo prevážiť ani oživenie nemeckého výrobného sektora a jeho prvý rast od februára 2011. Nemecko a Írsko sú jedinými krajinami eurozóny, ktoré minulý mesiac zaznamenali zvýšenú aktivitu vo výrobnom sektore.

Podľa prieskumu agentúry Markit index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny, ktorý je ukazovateľom ďalšej aktivity firiem, vo februári 2013 nakoniec zostal na januárovej úrovni 47,9 bodu a neklesol na 47,8 bodu, ako naznačoval rýchly odhad. Hodnota indexu sa však stále drží hlboko pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu. PMI výrobného sektora je už 19 mesiacov v rade nižší ako 50 bodov.

Prieskum tiež ukázal, že hodnota jedného z čiastkových ukazovateľov, indexu produkcie, sa pritom vo februári znížila na 47,8 bodu z 48,7 bodu v januári.

Na druhej strane, ďalší čiastkový index, a to index nových exportných objednávok, minulý mesiac vyskočil na 51,7 bodu z januárových 49,5 bodu a prvýkrát od júna 2011 sa dostal nad hranicu 50 bodov.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v posledných troch mesiacoch minulého roka klesol o 0,6 %. A najnovší vývoj PMI signalizuje, že v tomto štvrťroku pravdepodobne nezačne rásť, ale bude stagnovať. A aj keď sa neskôr v priebehu roka ekonomika eurozóny odrazí od dna, jej rast bude len mierny.

1 12 bal pop