Britov podporujúcich členstvo v EÚ je viac ako tých, čo ho odmietajú

Londýn 11. marca (TASR) – Za zotrvanie Británie v Európskej únii by v súčasnosti hlasovalo viac Britov ako za odchod z nej, ukázal dnes aktuálny prieskum inštitútu YouGov. Stúpencov členstva v EÚ je viac ako jeho odporcov po prvý raz od januára 2013, keď sa premiér David Cameron zaviazal usporiadať referendum o tom, či Británia má alebo nemá zostať v únii.

Prieskum na vzorke 3195 dospelých sa uskutočnil v dňoch 9. a 10. marca. Podľa výsledkov by za zotrvanie v EÚ hlasovalo 41 percent opýtaných a za odchod z EÚ 39 percent respondentov, informovala agentúra Reuters. Citovala Anthonyho Wellsa z inštitútu YouGov, ktorý povedal, že rozdiel medzi oboma stranami sa postupne znižoval, odkedy premiér prisľúbil referendum.

Ešte v roku 2012 stúpenci odchodu z EÚ prevyšovali odporcov tohto kroku o 23 percent.

Cameron sa zaviazal, že nechá Britov rozhodnúť, či má krajina opustiť EÚ, ak jeho Konzervatívna strana vyhrá budúcoročné parlamentné voľby. Pod nátlakom euroskeptikov vo vlastnej strane a Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu a všeobecnými voľbami v roku 2015 tiež sľúbil, že sa najskôr pokúsi o reformu vzťahov Británie s EÚ.

Na otázku, ako by hlasovali, ak by Cameron vyrokoval pre Britániu zmenu vzťahov s EÚ, 52 percent opýtaných povedalo, že by hlasovali za zotrvanie v únii a iba 27 percent by hlasovalo za odchod.

1 žab gon