Európski spotrebitelia neočakávajú rýchle ozdravenie svojich ekonomík

Bratislava/Norimberg 29. októbra (TASR) – V letných mesiacoch mnohé európske krajiny sledovali, ako ich ekonomiky smerujú k recesii. V súlade s týmto vývojom spotrebitelia naprieč celou Európou reagujú rastúcou úrovňou neistoty. Hodnoty indikátora očakávaní vývoja ekonomiky a osobných príjmov, ako aj ochota nakupovať podstatne klesli v takmer všetkých krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu. Vyplýva to z výsledkov štúdie spoločnosti GfK.

Nemci sú v súčasnej dobe presvedčení, že ekonomická kríza bude mať čoraz silnejší dopad aj na ich krajinu. Na druhej strane však toto povedomie nemalo takmer žiadny dopad na očakávania spotrebiteľských príjmov alebo ich ochotu nakupovať a oba indikátory tak zostávajú na výnimočne vysokej úrovni. Hlavným dôvodom je dlhodobo stabilný pracovný trh. Tento rok bude v priemere 41,6 milióna obyvateľov krajiny vykonávať nejakú zárobkovú činnosť v rámci zamestnania, čo je pre Nemecko historicky najvyššia hodnota.

Rakúsku sa v kontexte európskej finančnej krízy darí relatívne dobre a verejný dlh a nezamestnanosť sú nízke. Dve tretiny rakúskeho exportu smerujú do členských štátov EÚ. Tržby však klesajú a to má dopad na rakúsku priemyselnú produkciu. Výsledkom je mierny nárast nezamestnanosti a pomalší rast HDP. Tento vývoj nezostal nepovšimnutý ani medzi spotrebiteľmi, ktorých očakávania v oblasti ekonomiky a osobných príjmov v posledných mesiacoch prudko poklesli. Na druhej strane, ochota nakupovať zostala takmer nezmenená.

Britská ekonomika vykazuje znaky ozdravenia. Vláda sa prísne drží úsporných opatrení a hospodárstvo sa napriek pôvodným očakávaniam v druhom štvrťroku neprepadlo. Nezamestnanosť zostáva na úrovni 8 % a v krátkodobom horizonte sa nedá očakávať zlepšenie. Táto situácia sa odráža v hodnotení spotrebiteľov a celkové ekonomické očakávania zostávajú na nízkej úrovni. V súlade s tým sú aj príjmové očakávania, ktoré síce v priebehu letných mesiacov mierne vzrástli, ale celkovo sú jednoznačne negatívne a na najnižšej úrovni od decembra 2011.

Francúzsko v súčasnosti čelí hrozbe recesie. Počas prvých troch kvartálov dosiahlo hospodárstvo krajiny nulový rast a nezamestnanosť je vysoká (11 %). Vláda ohlásila tvrdý úsporný balík a zvyšovanie daní pre ľudí s vysokými príjmami a bohatých s cieľom dosiahnuť v budúcom roku 3-% deficit. Hoci toto opatrenie predpokladá, že HDP by opäť malo v budúcom roku rásť tempom 0,8 %, ekonomickí experti ani francúzski spotrebitelia tento optimizmus nezdieľajú. Nálada medzi Francúzmi do veľkej miery odzrkadľuje túto situáciu a všetky tri indikátory očakávaní počas leta poklesli.

pak vjo