Internet denne používa 60 % Slovákov

Bratislava 4. augusta (TASR) – Internet sa na Slovensku využíva stále viac a svojich užívateľov si získava aj vo vyšších vekových kategóriách. Slováci ho najviac využívajú na posielanie a prijímanie e-mailov, vyhľadávanie informácií o tovaroch a službách, čítanie novín, telefonovanie či používanie sociálnych sietí. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky na základe aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

"Minimálne jedenkrát do týždňa sa k internetu pripájajú takmer tri štvrtiny Slovákov a až 60 % z nás si k nemu sadá denne. Internet využívame dokonca o niečo častejšie ako priemerní Európania. V únii totiž aspoň raz do týždňa použije internet 70 % obyvateľov a denne 59 %," priblížila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Väčšina, 70 % Slovákov využíva internet na posielanie e-mailov. Približne 58 % ho využíva s cieľom získania informácií o tovaroch alebo službách. V prípade posielania elektronickej pošty svojim príbuzným, priateľom alebo obchodným partnerom sú Slováci aktívnejší ako priemerní Európania (65 %). Naopak, vo vyhľadávaní informácií o tovaroch a službách za priemerom (62 %) mierne zaostávajú.

Takmer polovica Slovákov si sadá k internetu z dôvodu čítania a sťahovania online článkov a správ, telefonovania a uskutočňovania video hovorov či využívania sociálnych sietí. Vo všetkých oblastiach priemerní Európania zaostávajú. Rozdiel je najmä v prípade telefonovania a video hovorov, nakoľko internet na ne v priemere využíva iba štvrtina obyvateľov EÚ. V roku 2012 si nejaký tovar prostredníctvom internetu kúpilo 45 % Slovákov, čo je rovnaké percento ako v celej Európe. Štyria z desiatich Slovákov využívajú internet banking. Svoje peniaze tak spravujú online v rovnakej miere ako obyvatelia únie.

"Vďaka internetu sa zabáva pravidelne necelá tretina Slovákov. Hranie a sťahovanie hier, obrázkov, filmov či hudby alebo počúvanie rádia a pozeranie televíznych programov ale realizujeme prostredníctvom internetu v o niečo menšej miere ako obyvatelia ostatných krajín EÚ," tvrdí Sadovská.

Dovolenku si vlani online rezervovalo alebo zakúpilo iba 12 % obyvateľov SR. "Aj v tomto prípade sa tak Európanom ako takým pozeráme na chrbát, nakoľko obyvatelia únie si rezervujú alebo kupujú dovolenku cez internet v dvojnásobne väčšej miere ako my," poznamenala analytička.

Slováci tiež za európskym priemerom zaostávajú v hraní sieťových hier (9 %) či tvorení webových stránok a blogov (5 %). Na Slovensku je zatiaľ ojedinelé aj online dohadovanie si termínu u lekára (3 %). V únii pritom takúto možnosť objednania sa preferuje 8 % obyvateľov.