Slováci očakávajú, že sa ekonomická situácia v krajine zhorší

Bratislava 25. februára (TASR) – Ekonomická situácia na Slovensku sa v priebehu tohto roka zhorší. Predpokladá to viac ako polovica (52 percent) Slovákov, pričom pozitívny vývoj očakáva len 12 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý na Slovensku realizovala spoločnosť TNS Slovakia na vzorke tisíc respondentov.

Slováci pritom v celoeurópskom porovnaní dopadli ako pesimisti. Hoci sa očakávania obyvateľov EÚ oproti jarnému prieskumu zhoršili, v priemere zhoršenie očakávalo 40 percent opýtaných. "Pohľad Európanov na ekonomickú situáciu nie je veľmi priaznivý a odráža reálnu situáciu, keď eurozóna je v miernej recesii, rastie nezamestnanosť a hospodársky rast sa očakáva až v roku 2014," hodnotia výsledky autori štúdie Európskej komisie.

Prevažná väčšina (87 percent) opýtaných Slovákov pritom už v súčasnosti hodnotí stav národnej ekonomiky ako zlý. Celoeurópsky priemer negatívneho hodnotenia je na úrovni 72 percent, medzi členskými štátmi EÚ sa však nájdu aj krajiny, kde ľudia vnímajú situáciu nadpriemerne pozitívne. Napríklad vo Švédsku a v Nemecku tri štvrtiny opýtaných hodnotili stav ekonomiky krajiny pozitívne.

Autori prieskumu sa zaujímali aj o to, čo považujú obyvatelia krajín za najvážnejšie problémy, ktorým ich štáty čelia. Na Slovensku každý druhý do tejto skupiny zaradil nezamestnanosť, ktorá koncom januára dosiahla úroveň 14,80 percenta. Slovákov však trápi aj celková ekonomická situácia (40 percent) ako aj inflácia a stúpajúce ceny (38 percent).

vse jk