Prioritou predsedníctva Talianska v Rade EÚ bude boj s nezamestnanosťou mladých

Bratislava 8. júla (TASR) – Tak ako pred mnohými rokmi, aj teraz sa Rím od Atén veľa naučil. Uviedol to taliansky veľvyslanec v SR Roberto Martini v súvislosti s odovzdaním predsedníctva Grécka v Rade Európskej únie (EÚ) Taliansku. Počas nasledujúceho pol roka sa chce vedenie juhoeurópskej krajiny zamerať predovšetkým na riešenie nezamestnanosti mladých ľudí naprieč celou Európou.

„Pri viac ako 26 miliónoch nezamestnaných ľudí v Európe sa musíme sústrediť na vytváranie nových pracovných miest, napomáhanie konkurencieschopnosti a podporu rastu európskej ekonomiky,“ avizoval Martini na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Kľúčovým má byť boj s nezamestnanosťou mladých ľudí prostredníctvom účinného zavádzania systému záruky pre mladých, spolu s investovaním do vzdelávania, školení a mobility pracovnej sily.

Dlhodobé ciele a spoločný program, ktorými sa bude Rada EÚ v najbližších 18 mesiacoch zaoberať, pripravujú členské štáty v takzvaných triách. Súčasnú trojicu predsedníctiev tvoria spolu s Talianskom Lotyšsko a Luxembursko, ktoré budú stáť na čele rady postupne v roku 2015.

Ako priblížil Martini, k prioritám nového tria bude patriť ekonomický rast a tvorba pracovných miest, stratégia Európa 2020, jednotný trh vrátane digitálneho trhu, európska menová únia, rámec klimatickej a energetickej politiky do roku 2030, spravodlivosť a vnútorné záležitosti, otvorený trh, strategické partnerstvá so Spojenými štátmi americkými a Japonskom, či európska susedská politika.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek označil za symbolické, že únia sa začala dostávať z krízy práve počas gréckeho predsedníctva v Rade EÚ, pretože Grécko ňou bolo zasiahnuté najviac a európske problémy tam boli najvypuklejšie. „Grécko počas predsedníctva ukázalo svoj európsky záväzok a vodcovstvo, odpovedalo na výzvy doma, ale konštruktívne prispelo aj k spoločnej európskej agende. Muselo urobiť tvrdé reformy, ktoré dnes prinášajú výsledky,“ zdôraznil s tým, že dnes už nikto nehovorí o vystúpení Grécka z eurozóny.

UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe videozáznam.

kve zll