Prioritou ukrajinského parlamentu sú reformy a integrácia s EÚ

Kyjev 3. septembra (TASR) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes na úvodnej schôdzi jesenných zasadaní ukrajinského parlamentu uviedol ako prioritu integráciu krajiny do EÚ a urýchlenie reforiem.

Súčasne vyjadril nádej, že spolupráca parlamentných strán v druhom polroku tohto roku bude lepšia ako počas jarných zasadaní, keď často dochádzalo k politickým i fyzickým sporom medzi poslancami. Upozornil, že dôsledkom tejto situácie je spomalenie tempa reforiem, ktoré si parlament vytýčil v rokoch 2010-12. Vyzval preto politické strany, aby našli cesty vedúce k spolupráci a spoločne riešili závažné problémy a úlohy štátu.

Janukovyč vyjadril presvedčenie v úspešné zavŕšenie asociačného procesu Ukrajiny na summite EÚ v litovskom Vilniuse, ale zdôraznil, že toto úsilie bude úspešné len za predpokladu splnenia stanovených úloh.

Predseda parlamentu Volodymyr Rybak v prejave k poslancom informoval o siedmich najdôležitejších návrhoch zákonov, ktoré musí Ukrajina schváliť, aby mohla s EÚ podpísať asociačnú zmluvu. Ide napr. o reformu prokuratúru a súdnictva, ako aj o zmeny v zákone o voľbách. Uviedol, že tieto reformy sú potrebné aj pre vybudovanie sociálneho, právneho a demokratického štátu a občianskej spoločnosti.

Vodca opozičnej strany Baťkivščyna Arsenij Jaceňuk vyjadril nespokojnosť s prejavom prezidenta, najmä pokiaľ ide o hodnotenie ekonomickej situácie. Upozornil, že Janukovyč neodpovedal na otázku, ako chce vláda vytvoriť nové pracovné miesta, ako zvýšiť mzdy a ako "zaplátať diery v rozpočte". Kritizoval aj fakt, že do programu dnešného zasadania nebol zaradený žiaden z eurointegračných zákonov, informovala agentúra Ukrinform.

Člen poslaneckého klubu vládnej Strany regiónov Vladimir Meľničenko v komentári k úlohám parlamentu uviedol, že ak opozícia nebude hlasovať za zákony, ktoré sú nevyhnutné pre integráciu Ukrajiny do EÚ, zničí tým svoj imidž. Vyjadril nádej, že spolupráca vládnej strany s opozíciou bude konštruktívna.

Agentúra RIA Novosti pritom upozorňuje, že viacero poslancov vládnej Strany regiónov má problém hlasovať za prehĺbenie integrácie s EÚ, pretože by to mohlo poškodiť ich vlastné rozbehnuté obchody a vzťahy s ruskými partnermi. Líder frakcie Alexander Jefremov však vyjadril nádej, že pozícia niekoľkých poslancov neovplyvní hlasovanie väčšiny členov klubu.

Prekážkou pri eurointegrácii Ukrajiny by mohol byť aj návrh zákona o zrušení diskriminácie sexuálnych menšín, ktorý je v krajine predmetom ostrej politickej a spoločenskej diskusie. Vo vládnej strane priznávajú, že prijatie zákona je nateraz problematické.

12 pel zsl