Prístup poslancov EP, vrátane slovenských, k Junckerovmu balíku je rôzny

Brusel 29. januára (TASR) – Podpredseda Európskej komisie pre rast a investície Jyrki Katainen vyzval v stredu poslancov Európskeho parlamentu (EP), aby prispeli k spusteniu investičného plánu, ktorý predstavil Jean-Claude Juncker, do júna tohto roka. Katainen zdôraznil dôležitosť troch pilierov tohto plánu: fondu pre strategické investície, plánu investičných projektov a dobudovania vnútorného trhu EÚ.

V rámci prebiehajúcej miniplenárky EP v Bruseli väčšina politických skupín Junckerov plán pre strategické investície privítala, časť poslancov však spochybnila jeho význam či efektívnosť pri získavaní dôvery súkromných investorov v prostredí neistoty na trhoch po voľbách v Grécku.

Viacerí poslanci, ktorí podporujú navrhnutý investičný plán, však skutočný problém stagnujúcej ekonomiky EÚ vidia v jednotnej mene euro. Podľa časti zákonodarcov by bolo za účelom naštartovania verejných investícií efektívnejšie zamerať sa na obmedzenie daňových únikov alebo ukončenie politiky úsporných opatrení.

Jednota názorov nevládne ani medzi 13 slovenskými poslancami EP. Pál Csáky (SMK) uviedol, že čím viac počúva o tejto iniciatíve, tým väčšie má pochybností o jej fungovaní.

„Je dobré, že komisia sa venuje otázkam oživenia európskej ekonomiky, je to potrebné, no celá iniciatíva bola šitá horúcou ihlou a jej celkové finančné zabezpečenie je vo hviezdach. Navyše, grécka povolebná situácia môže úplne zmeniť priority EÚ,“ skonštatoval Csáky, ktorý v EP patrí do skupiny európskych ľudovcov.

 Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) z tábora socialistov a demokratov (S&D) upozornila, že EÚ musí nájsť spôsob ako naštartovať hospodársky rast a podľa jej názoru Európsky fond pre strategické investície (EFSI) spolu s Európskym fondom investičného poradenstva a Európskou databázou investičných projektov predstavujú nástroje, ktoré budú v praxi viesť k vytváraniu nových pracovných miest. Jej stranícka kolegyňa Monika Smolková ocenila, že po rokoch stagnácie je tu iniciatíva, ktorá dáva možnosť mobilizovať dodatočné investície a tie môžu byť prospešné pre projekty s pridanou hodnotou.

„Dúfam, že tento fond prispeje k rozhýbaniu európskej ekonomiky a naštartovaniu rastu. Je to investícia, ktorá by sa nám mala postupne vrátiť vo forme tvorby pracovných miest, zvýšenia malého a stredného podnikania a väčšej konkurencieschopnosti,“ opísal dôležitosť Junckerovho balíka poslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS).

Poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) z tábora európskych reformistov a konzervatívcov (ECR) pripomenula, že tento investičný plán sa spomína najmä v súvislosti s infraštruktúrnymi projektmi v oblasti dopravy a energie.

„Podľa mňa však to najlepšie, čo môžeme urobiť, je investovať do budúcnosti detí, a teda do kvalitného a inkluzívneho vzdelávania. Takýto typ investícií totiž nerieši následky krízy, ale priamo zabraňuje jej vzniku,“ uviedla Žitňanská. Poslanec Branislav Škripek (OĽaNO), ktorý je tiež členom ECR, ocenil, že pokus novej exekutívy EÚ podporiť hospodársky rast v Európe bude koordinovaný na nadnárodnej úrovni, čím bude zvýšená prehľadnosť financovania.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll