PRODI: Eurozóna zatiaľ ukázala pri riešení gréckej krízy malú solidaritu

Rím 21. apríla (TASR) – Grécke dlhopisy klesajú, pretože krajiny Európskej únie (EÚ) nedokázali prijať energické opatrenia na obnovenie dôvery v grécke verejné financie, kritizoval politiku únie bývalý taliansky premiér a bývalý prezident Európskej komisie (EK) Romano Prodi.

Prodi tvrdí, že grécka dlhová kríza je doteraz najvážnejšou výzvou, ktorej eurozóna musí čeliť, a európska solidarita sa ukazuje práve v tomto čase ako slabá. Týždne protikladných signálov z EÚ a Nemecka podľa Prodiho ešte prehĺbili grécke problémy.

„Ak celé týždne diskutujete a tvrdíte, že neexistuje dohoda, je samozrejmé, že záchrana gréckej ekonomiky a náprava gréckeho rozpočtu bude stále ťažšia, a to z jednoduchého dôvodu, úrokové sadzby budú totiž – rovnako ako sa to stalo teraz – vyššie,“ povedal Prodi v utorok (20.4.) večer v telefonickom rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Grécke dlhopisy dnes klesli už ôsmy deň v rade a ich výnos prekročil 8 %, čo je najviac od roku 1998. Riziková prirážka na grécke dlhopisy v porovnaní s referenčnými nemeckými dlhopismi aktuálne predstavuje 473 bázických bodov, pričom v utorok dosiahla až 478 bázických bodov, čo bolo najviac od vzniku eurozóny v roku 1999.

Podľa Prodiho však Grécku nehrozí platobná neschopnosť. Je presvedčený, že únia krajine pomôže.

Grécko v utorok predalo 13-týždňové pokladničné poukážky v hodnote 1,95 miliardy eur, pričom investori podali ponuku na viac než 4,5-násobok. Výnos poukážok predstavoval 3,65 %. Pre porovnanie výnos podobných gréckych pokladničných poukážok predaných na aukcii 19. januára dosiahol 1,67 %. Vláda musí do konca mája získať okolo 10 miliárd eur na refinancovanie dlhu.

Prodi vyzval lídrov EÚ, aby uprednostnili dlhodobé zdravie eurozóny pred krátkodobými politickými úspechmi vo vlastných krajinách. Prodi sa týmto spôsobom snažil naznačiť Nemecku, aby prevzalo zodpovednosť za svoje vedúce postavenie v eurozóne.

„Nemci musia pochopiť, že to nie je len ich problém,“ uviedol Prodi. Dodal, že na záchranu Grécka prispejú všetky krajiny eurozóny v závislosti od veľkosti svojej ekonomiky.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom pop