Prodiho víťazstvo nad federáciou

 

Krátka správa

Ak by bola reforma prešla, posilnila by sa federalizácia krajiny, čo by zrejme malo v konečnom dôsledku neblahý vplyv na rozdiely medzi bohatým severom a chudobným juhom krajiny. Reformou by sa zvýšili aj právomoci vlády a Dolnej komory, upevnilo by sa postavenie regiónov a tým aj urýchlilo schvaľovanie legislatívy, podľa expertov by sa však dostalo až priveľa právomocí do rúk výkonných orgánov. Výsledky referenda iniciovaného bývalou vládou posilnilo postavenie nového Prodiho ľavicovo orientovaného kabinetu.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) zverejnil včera alarmujúce výsledky svojho prieskumu. Podľa neho žije v Európe približne 3,5 milióna ľudí, ktorí sú závislí na kokaíne. Toto číslo rastie podľa OSN každoročne o 2,5 %. Spotreba bieleho prášku sa v strednej a západnej Európe dostala až na kritickú hranicu 25% odhadovanej celosvetovej spotreby. Riaditeľ UNODC Antonio Maria Costa preto vyzval vlády Európskej únie, aby túto hrozbu neignorovali a bojovali proti nebezpečnej závislosti.

V hodnotení zdravotníckych systémov v krajinách Európskej únie sa Slovensko umiestnilo na 23. mieste, horšie dopadli už len Litva, Lotyšsko a Írsko. Na čele rebríčka sú Francúzi nasledovaní Holanďanmi a Nemcami. Slovensko získalo z celkovo možných 750 bodov 369, z čoho najviac za jednoduchý prístup pacientov k zdravotnej dokumentácii.