Proeurópsky kurz Srbska otázkou života a smrti

Po podpise Stabilizačnej a asociačnej dohody (Stabilisation and Association Agreement, SAA) s EÚ obdržal srbský prezidenta Boris Tadič list, v ktorom sa mu vyhrážajú smrťou. Pisateľ označuje Tadiča za „zradcu srbského národa“ a sľubuje mu „guľku do čela“, aspoň tak uvádza belehradský deník Blic.

„Ty, zradca by si mal pamätať na to, že zrada národa a štátu je najhorším zločinom a to je presne to, čo robíš“, cituje Blic z listu, pričom uvádza, že bol pravdepodone napísaný rukou srbského nacionalistického radikála.

Boris Tadič odmietol list komentovať, vyzval ale srbských politikov, aby vo volebnej kampani nepodnecovali „zlú krv“.

Takýto typ hrozieb nie je v srbskej politike novým fenoménom. Srbsko má za sebou smutnú históriu politických vrážd. Prozápadný premiér Zoran Djindjič bol zavraždený guľkou do hrude v marci 2003.

Rozpory medzi proeurópskymi politikmi a nacionalistami sú momentálne najintenzívnejšie od vyhlásenia nezávislosti Kosova 17. februára. Nedávny prieskum, ktorý robila agentúra Strategic marketing ukázal, že srbská Radikálna strana vedie pred Tadičovým proeurópskym blokom (33,2 % k 31,5 %). Nacionalistická koalícia Vojislava Koštunicu sa v prieskume umiestnila na treťom mieste.

Veľa voličov je stále nerozhodnutých, najmä kvôli rozporuplným vyhláseniam po podpise SAA, domnieva sa agentúra, ktorá prieskum realizovala. Nacionalisti oznámili, že ak vídu z nedeľných volieb víťazne, dohodu anulujú. Podľa nich sa podpis dohody s Bruselom rovná de facto uzaniu nezávislého Kosova.

EÚ velmi silno tlačila na to, aby boli podpisy pod SAA už pred voľbami, aby tak posilnila šance pro-EÚ tábora. Brusel sa obáva, že v prípade, že ľudia okolo Tadiča neuspejú, Srbsko zmení kurz a spojí sa Ruskom, ktoré už podporilo Koštunicu ako svojho preferovaného kandidáta.

Brusel dnes (6.5) vytiahol ešte jeden silný tromf, ktorým chce presvedčiť Srbov o atraktívnosti európskej cesty. Ponúka bezplatné schengenské víza uchádzačom, ktorí spĺňajú kritériá na ich udelenie. Väčšina mladých ľudí, ktorí budú v nedeľu voliť, nikdy nevycestovala do zahraničia (mimo bývalú Juhosláviu).

Na budúci týždeň cestuje do Belehradu podpredseda Európskej komisie, aby začal rokovania o bezvízovom styku. Tento proces bude ale trvať dlhé mesiace, ak nie roky a Srbsko musí najprv splniť sériu podmienok ako sú dôsledné hraničné kontroly, boj proti organizovanému zločinu a biometrické pasy.