Profesori odmietli Barrosovi udeliť čestný doktorát Jagelovskej univerzity

Varšava/Krakov 7. mája (TASR) – Plánované udelenie čestného doktorátu Jagelovskej univerzity v Krakove predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi sa v sobotu neuskutoční, aj keď bol portugalský politik v službách Európskej únie o ňom už informovaný.

Niektorí profesori spomínanej inštitúcie dospeli totiž k záveru, že si Barroso takéto ocenenie nezaslúži, informoval dnes denník Rzeczpospolita.

Krakovská univerzita v sobotu oslávi 650. výročie svojho vzniku. Je nielen prvým zariadením svojho druhu na území dnešného Poľska, ale aj druhou najstaršou univerzitou v strednej Európe. Na oslavách sa očakáva aj účasť najvyššieho poľského predstaviteľa Bronislawa Komorowského.

Rektor univerzity Wojciech Nowak chcel pri tejto príležitosti oceniť Barrosa za jeho zásluhy o rozvoj stredovýchodnej Európy. Jeho návrh však po ostrej diskusii nepodporila väčšina profesorov Fakulty pre medzinárodné a politické štúdie. Kritici vytkli predsedovi EK maoistickú minulosť a označili ho za stúpenca genderizmu.

Hovorca univerzity Adrian Ochalik pre Rzeczpospolitu zdôvodnil rozhodnutie oficiálne slovami, že aktívny politik nemôže byť podľa tradícií univerzity ocenený čestným doktorátom.

Reakcie poľských politikov na aféru sú veľmi rozdielne a siahajú od vyjadrení o škandále, pretože krajina vďačí EK pod Barrosovým vedením za mnohé, až po viac-menej súhlasné postoje, poukazujúce na Portugalčanovu „priemernosť“.

5 12 le gon