Prokurátor medzinárodného trestného súdu odcestuje do Líbye

Haag/Tripolis/Brusel/Káhira 19. novembra (TASR) – Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) dnes povedal, že na budúci týždeň odcestuje do Líbye, aby rokoval s prechodnou vládou o tom, kde bude súdený syn zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Sajf Islám. Prokurátor Luis Moreno Ocampo povedal, že hoci národné vlády majú právu súdiť vlastných občanov za vojnové zločiny, obáva sa, či by Kaddáfí mal v Líbyi spravodlivý proces a bol súdený pre rovnaké obvinenia ako pred medzinárodným súdom.

V rozhovore, ktorý dnes poskytol v Haagu, prokurátor označil za "dobrú správu, že bol Sajf Islám zatknutý, že žije a že bude postavený pred súd. Kde a ako, o tom budeme rokovať," povedal reportérom.

Kaddáfího syn je jediným z členov rodiny zvrhnutého vládcu, ktorý bol na úteku. Bojovníci líbyjských brigád ho zadržali, keď cestoval so svojimi poradcami v konvoji v juholíbyjskej púšti, informovali dnes líbyjskí predstavitelia.

Hovorca líbyjskej dočasnej vlády, minister informácií Mahmúd Šammám dnes nazval zatknutie Sajfa Isláma "záverečnou kapitolou líbyjskej drámy". A povedal, že by ho chceli súdiť v Líbyi.

Sajf Islám Kaddáfí, podobne ako jeho zosnulý otec, bol obvinený zo zločinov proti ľudskosti Medzinárodným trestným súdom v Haagu za svoj podiel na zabíjaní demonštrantov počas povstania v Líbyi voči Kaddáfího režimu. Líbyjčania ho však chcú súdiť aj za údajné predchádzajúce zločiny.

Šammám tiež povedal, že bývalý šéf líbyjských spravodajských služieb Abdulláh Sanúsí, jediný zvyšný Líbyjčan, obvinený ICC, ktorý je stále na úteku, bude časom zadržaný. "Budeme ho naháňať, kým ho nezatkneme alebo nezabijeme," zdôraznil.

Európska únia dnes vyzvala líbyjské orgány, aby zabezpečili, že Sajf Islám bude postavený pred súd "v súlade s princípmi spravodlivého procesu a v plnej spolupráci s ICC". Informoval o tom hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej, Michael Mann.

Za to, aby zatknutí Kaddáfího syn čelil medzinárodnému súdu v Haagu sa dnes vyslovila aj medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI). Jej predstaviteľ pre Blízky východ a severnú Afriku Hassiba Hadž Sahráúi v Káhire povedal, že Sjf Islám Kaddáfí "musí byť odovzdaný ICC a jeho bezpečnosť a práva musia byť garantované."

Amnesty International zdôraznila, že líbyjská národná prechodná vláda nesie zodpovednosť za ochranu zatknutého Kaddáfího po kontroverznej smrti jeho otca a brata Mutasima Kaddáfího. "Aby čelil spravodlivosti za svoje údajné zločiny v spravodlivom procese bez trestu smrti," citovala AI agentúra DPA.

Zdroj: Associated Press, Reuters, DPA

2 1 3 žab