Putin: Rusko pošle konvoj s humanitárnou pomocou na Ukrajinu

Brusel/Moskva 11. augusta (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes v telefonickom rozhovore varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vojenskou intervenciou na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na EK.

„Predseda Barroso varoval pred jednostrannými vojenskými akciami na Ukrajine, pod akoukoľvek zámienkou vrátane humanitárnej,“ uvádzalo sa vo vyhlásení EK.

Barroso mal takisto samostatný telefonát s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, informovalo vyhlásenie.

V oboch telefonátoch Barroso vyjadril obavy Európskej únie pred humanitárnym dopadom konfliktu na východe Ukrajiny a vyzval na rešpektovanie medzinárodného humanitárneho práva.

Barroso oznámil, že komisia ako výkonný orgán EÚ tento týždeň rozhodne o ďalšej núdzovej humanitárnej pomoci, ktorá bude súčasťou medzinárodného humanitárneho plánu pod záštitou OSN.

Kremeľ tiež vo vyhlásení informoval o dnešnom telefonickom rozhovore ruského prezidenta s Barrosom. Putin podľa vyhlásenia Barrosovi povedal, že Rusko v spolupráci s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK) pošle konvoj s humanitárnou pomocou na Ukrajinu.

Kremeľ vo vyhlásení neuviedol, kedy sa konvoj vydá na cestu, a neposkytol ani ďalšie podrobnosti.

Ukrajinské vládne sily za posledný týždeň zintenzívnili svoje vojenské operácie a obkľúčili Doneck, najväčšie mesto východnej Ukrajiny, ktoré je v rukách proruských povstalcov. Vzájomná raketová paľba a obete ostreľovania sú súčasťou každodenného života, preto si státisíce ľudia zvolili útek z oblasti, napísala tlačová agentúra AP.

Rusko vyzývalo Ukrajinu, aby mu umožnila vyslať humanitárnu pomoc obyvateľom východoukrajinských oblastí, najhoršie zasiahnutých proruským povstaním. Ukrajina a Západ však s takouto operáciou nesúhlasili.

1 2 jam rsc