Pýtali ste sa Andreja Danka, kandidáta na europoslanca

Zdroj: SNS

EurActiv.sk realizuje sériu online chatov s lídrami kandidátok politických strán kandidujúcimi do Európskeho parlamentu.

Kto je Andrej Danko?

Andrej Danko je pôvodným povolaním právnik, advokát. Predsedom SNS je od roku 2012.

„Nechcem EÚ dehonestovať, lebo má svoje nesporné výhody. Ale má aj nevýhody, ktoré by mali Slovákov trápiť,“ tvrdí Danko, podľa ktorého EÚ postupne pripravuje Slovensko o právomoci, neúmerne sa rozpína a postupne sa islamizuje.

Za svoj program do volieb do Európskeho parlamentu strana označuje Popradské memorandum. 

Prinášame editovanú verziu chatu: 

Dobrý deň, začíname chat s Andrejom Dankom. Prvá otázka: Znamená Vaša kandidatúra, že SNS dáva európskej politike väčšiu prioritu ako slovenskej?

Dobrý deň. Moja kandidatúra znamená, že som si plne vedomý svojej zodpovednosti za budúce fungovanie Slovenskej národnej strany. Stal som sa predsedom SNS vo veľmi ťažkých časoch, kedy starí politici v štandardných stranách zlyhali. Som advokát, ktorý vykonáva politickú činnosť bez akejkoľvek majetkovej výhody a moja kandidatúra do Bruselu je v súčasnom stave strany aj mojou povinnosťou. Ktorá iná strana ako najstaršia politická strana SNS by mala mať zastúpenie v Bruseli? Pokiaľ sa nám podarí vrátiť SNS novým prístupom opäť do sŕdc Slovákov, tak veríme, že už ich nesklameme.

U nás nebýva zvykom, aby na pozíciu europoslanca kandidoval predseda strany, vzdáte sa tohto postu po prípadnom úspechu alebo ho budete zastávať z Bruselu?

AD: Tak ako som sa vyjadril v prvej otázke, dopĺňam, že v iných častiach EÚ je zvykom práve bojovať o post europoslancov v najsilnejšom zložení, pretože Brusel je dnes miesto, ktoré rozhoduje o našej budúcnosti a pri súčasných technických možnostiach jeho vzdialenosť pre činnosť politickej strany nehrá žiadnu úlohu.

Ako hodnotíte pracú aktuálneho europoslanca z radov SNS v EP? Čo považujete za jeho najväčšie úspechy? Ďakujem.

AD: Súčasný europoslanec je – nie podľa mňa, ale podľa štatistík EP – jedným z najaktívnejších slovenských poslancov so vzorovou dochádzkou a charakterným plnením svojich sľubov v súlade s programom svojej materskej strany. Jaroslav Paška vyvinul enormné kroky proti iniciatívam maďarských poslancov, napríklad pri zákone o dvojakom občianstve.

Aký je Váš názor na súčasné dianie na východnej Ukrajine a predchádzajúcu anexiu Krymu?

AD: SNS ide od eurovolieb ako jediná so svojim programom, ktorý je na www.popradskememorandum.sk. V jeho prvých bodoch hovoríme o nutnosti garantovania hraníc a zachovania povojnového usporiadania. SNS hovorí, že do EÚ nepatrí Turecko, ale ani Ukrajina. EÚ sa už musí prestať rozrastať, musí sa zaoberať prienikmi spoločných záujmov. Ukrajina je výsledok rozpínavosti EÚ a musela priniesť napätie. SNS hovorila „nie“ vzniku formou referenda i vo veci Kosova. Nie je šťastné, napriek historickej súvislosti, že aj Krym vznikol referendom. Táto situácia nemusela nastať, keby si predstavitelia EÚ uvedomili, že únia ani krajiny NATO nemôžu bezprostredne susediť s Ruskom. Som egoista vo vzťahu k Slovákom a preto egoisticky poviem, že nech si tento spor USA a Rusko riešia oni a modlím sa, aby ich spor neskončil vojnovým konfliktom a nezomierali nevinní.

Akým konkrétnym témam sa chcete v EP venovať, keď teda mate pocit, že Únia pripravuje Slovensko o právomoci?

AD: Ako som povedal máme jasné programové hodnoty, ktoré hovoria, že EÚ sa musí komplexne zreformovať. Musia sa definitívne určiť oblasti, v ktorých Brusel bude rozhodovať a ktoré definitívne ostanú členským krajinám. Nesúhlasíme s ďalším odovzdávaním kompetencií, pokiaľ nebudeme vidieť, že únia si plní svoje povinnosti v oblastiach, ktorých zodpovednosť za našich ľudí prevzala. Uvediem príklady. Pokiaľ chce EÚ rozhodovať v hospodárskych oblastiach, musí mať rovnaký meter napríklad vo vzťahu k zamestnávateľom. Je nemysliteľné, aby robotníci u jedného zamestnávateľa akým je napríklad VW, zarábali tak rozdielne na tej istej linke, ktorá je v Bratislave alebo vo Wolfsburgu. Je nesporné, že únia má svoje výhody, ale je v dnešnej dobe viac ako jasné, že pokiaľ budeme napríklad tak bezhlavo pomáhať krajinám, ktoré si umelo držia svoj životný štandard a ktoré sa zadlžili tak to bude ohrozovať jej budúcnosť, ale čo je horšie prehlbovať sociálne rozdiely jednotlivých krajín.

Aký je váš názor na multikulturalitu v Európe?

AD: Európa musí byť kresťanská. Do Európy nepatrí Turecko, to však neznamená, že nerešpektujeme iné vierovyznanie, iné etnikum. Každý si však musí uvedomiť, že stret kultúr v minulosti vždy prinášal konflikty. SNS v minulosti sa jasne vyjadrila, že mešity ani minarety na Slovensko nepatria a že pokiaľ niekto, kto tu žije, chce tvrdohlavo uplatňovať napríklad islamské právo šaríja, tak si musí uvedomiť, že takéto prvky do civilizovanej Európy nepatria. Samozrejme si uvedomujeme potrebu spolužitia, ale táto nesmie ísť na úkor zákonov, ktoré platia v Európe. Najmä zo zahraničia vieme, aké problémy vznikajú pri poobedňajších modlitbách na pracoviskách. Nehovoriac, že je podľa mňa nedôstojné, keď žena musí nosiť burku.

Dobrý deň, aký výsledok očakávate pre vašu stranu v eurovoľbách, aké vyhliadky má vaša strana v slovenských voľbách?

AD: Našim cieľom v eurovoľbách je obhájiť mandát. V roku 2016 je našou absolútnou prioritou návrat do slovenského parlamentu, najmä keď vidíme ako sa tam prejavujú strany, ktoré tam nosia makety, sypú injekčné striekačky a robia a z parlamentu cirkusovú šou.

Odmietate teda aj rusofilné videnie ukrajinskej krízy tak ako ho prezentuje váš bývalý poslanec Chelemendik a krajne pravicové strany u nás a v Európe?

AD: SNS dnes nemá nič s pánom Chelemendikom a odmietam aj proamerické aj proruské videnie sveta. Mám len jedno videnie sveta a to je proslovenské.
Ďakujem za Vaše otázky