Pýtali ste sa Ivana Štefanca, kandidáta na europoslanca

Ivan Štefanec prešiel do politiky zo súkromnej sféry, istý čas pôsobil ako splnomocnenec pre zavedenie eura na Slovensku, momentálne je členom Výboru NR SR pre európske záležitosti a Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu.

Celý jeho životopis nájdete na stránkach SDKÚ-DS

Program do eurovolieb strana zatiaľ nepredstavila.  

Ivan Štefanec hovorí, že Európa je naším „spoločným domom“, je za pokračovanie integrácie, no zároveň chce chrániť „slovenské záujmy“. Strana chce v kampani klásť dôraz na ekonomiku, nástup extrémizmu a bruselskú byrokraciu.

Prinášame zeditované znenie chatu: 

Očakávate tvrdú predvolebnú kampaň do EP?

Po prezidentských voľbách očakávam, že záujem verejnosti trošku ochabne. O to je dôležitejšie, aby sme hovorili o európskych témach. Keďže súťaží až 29 subjektov, kampaň bude určite náročná. Ale teším sa na to!

Dobrý deň, pán poslanec, navrhli ste stiahnuť slovenského veľvyslanca z Moskvy. Neobávali by ste sa v takomto prípade odvetných opatrení RF?

Dobrý deň, stiahnutie veľvyslanca považujem naozaj za adekvátny krok, ktorý by dal najavo, že nesúhlasíme s ruskou agresiou. Diplomatické nástroje sú rozhodne lepšie ako vojenské, ktorým chcem predísť všetkými prostriedkami. RF si musí uvedomiť, že jasne porušila medzinárodné právo.

Dobrý deň pán Štefanec. Zaujímalo by ma, prečo ste sa rozhodli kandidovať do europarlamentu? V ktorých výboroch by ste chceli pôsobiť a ktoré témy považujete za kľúčové?

Eozhodol som sa kandidovať, pretože sa európskymi témami zaoberám od svojho vstupu do politiky a chcel by som svoju činnosť posunúť ďalej. Tak ako doteraz, chcem sa venovať ekonomickým témam, ktoré sú v EÚ kľúčové. Ak teda dostanem dôveru, chcem pracovať v ekonomických výboroch – rozpočtovom, alebo pre hospodárske a menové záležitosti.

Myslíte, že máte už určité kontakty, nadobudnuté ako predseda európskeho výboru, ktoré vám prídu vhod pri presadzovaní určitých tém?

Áno. Za výhodu považujem aj členstvo SDKÚ-DS v Európskej ľudovej strane, najsilnejšej skupine, kde môžeme presadzovať potrebné veci aj s pani Merkel, či pánom Junckerom.

Dobrý deň, existuje podľa vás recept na hroziace prenikanie extrémistov do EP?

Najlepším receptom je aktivita a presadzovanie reálnych riešení. Za nárastom extrémizmu cítim rast nespokojnosti ľudí s riešením nezamestnanosti a ich sociálnej situácie. To sú priority, na ktoré sa musí sústrediť každý seriózny politik. Podľa mňa to je možné tak, že budeme podporovať aktivitu – nižšími daňami, pružnejším pracovným právom a znižovaním byrokracie.

Dobrý deň, aký je Váš pohľad na ďalšie rozširovanie únie?

Som presvedčený, že musíme dať jasný signál a šancu všetkým krajinám západného Balkánu a Východného partnerstva. Rozširovanie EÚ bol doteraz úspešný príbeh a verím, že bude pokračovať. Je to dôležité aj pre rozvoj Slovenska v EÚ.

Dobrý deň, aký mate postoj k zavedeniu možných ekonomických sankcií voči Moskve vzhľadom na anexiu Krymu? Personalizovaný zákaz vydávania víz, či zmrazenie zahraničných účtov hŕstke predstaviteľov nevyzerá ako účinný nastroj na zastavenie agresie, alebo?

Zavedené sankcie sú potrebné, ale ich ďalšie použitie na ekonomickú oblasť treba naozaj citlivo zvážiť. Osobne by som dal prednosť tvrdšiemu diplomatickému postoju a až následne ekonomickým nástrojom. Samozrejme presadzujem riešenia, ktoré by nás ochránili pred hrozbou vojnového konfliktu, pretože bezpečnosť na našom kontinente nebola tak ohrozená od konca druhej svetovej vojny.

Dobrý deň, prečo je podľa Vás potrebne voliť do Európskeho parlamentu? Čím by ste argumentovali pre tých, ktorí o to nemajú záujem?

Je to dôležité preto, lebo EP má stále väčšiu váhu a rozhoduje o veciach, ktoré sa nás týkajú. Nielen o tom, či budeme lacnejšie či drahšie telefonovať, alebo ako sa budú vyvíjať ceny energií, ale má vplyv aj na celkovú ekonomickú situáciu v EÚ. Chcem naďalej presadzovať také riešenia, ktoré nás povedú ku tvorbe nových pracovných miest, podpore vzdelania a stabilizujú našu spoločnú európsku menu. To sa dá len dodržiavaním pravidiel, ktoré platia pre všetkých rovnako – a viem, že to ešte vo všetkých oblastiach stále neplatí. Preto to dôsledne presadzujem.

Je podľa Vás plat europoslanca vyjadrením ceny práce alebo hodnoty práce?

Je to skôr výsledkom rovnakého prístupu ku všetkým europoslancom.

A čo si myslite o nových klimaticko-energetických cieľoch EU? Myslite si, že sú dosiahnuteľné? Nie sú kontraproduktívne?

Sú. Tieto ciele považujem za kontraproduktívne, pretože ohrozujú zamestnanosť v EÚ. Som za zlepšovanie životného prostredia, ale ak by sme to robili len sami v EÚ takýmto spôsobom, tak by sme si vyhnali prácu von a problém by sme nevyriešili. Preto považujem za dôležitejšie, aby sme pre naše ciele získali ďalšie svetové veľmoci – to je základná úloha pre európskych diplomatov!

Na aký volebný výsledok si Vaša strana trúfa v nadchádzajúcich voľbách?

Za úspech by som považoval obhajobu 2 mandátov.

Dobrý deň, nie je výraz "bruselská byrokracia" iba účelová floskula? Túto "byrokraciu" predsa zriaďujú členské štáty, oni rozhodujú o jej počtoch a kompetenciách, tak prečo máme v každých EP voľbách počúvať od profesionálnych straníkov, že idú bojovať proti niečo, čo sami zriaďujú?

Do istej miery áno. Máte pravdu, že bez súhlasu členských štátov by tento aparát nevznikol. Je ale dôležité, aby európska administratíva fungovala tak, že bude podporovať aktivitu a nie naopak, keďže aj to sa často deje. Preto považujem za jednu z výziev sústrediť sa na kvalitu regulácie a obmedzovať kvantitu, ktorá často nie je potrebná.

Dobrý deň, EÚ chce zvýšiť svoju energetickú nezávislosť pričom ma viacero možností. Ktoré majú podľa vás najväčší potenciál?

Najväčším potenciálom sú v tejto oblasti obnoviteľné zdroje, zvlášť geotermálna energia a povrchové aj podzemné vodné zdroje. Zaujímavý potenciál má aj bridlicový plyn.

Aký mate názor na prehlbovanie integrácie, smerom k politickej únii?

Pre rýchlejšie rozhodovanie a akcieschopnosť by politická integrácia prospela. Som za užšiu integráciu v oblasti medzinárodnej politiky, ochrany hraníc, či migrácie. Na druhej strane presadzujem zachovanie suverenity v oblastiach priamych daní, taktiež sociálnych a dôchodkových systémoch.

Dobrý deň, EÚ zaostáva v inováciách za USA, i Áziou. Myslíte, že má šancu tieto regióny dobehnúť?

Áno, šanca tu je. Práve preto je potrebné správne nastavenie politík a ich realizácia. Je dôležité presmerovať rozpočty zo spotreby viac na podporu vzdelania a inovácií. Nemenej dôležité je znižovanie priamych daní a rýchlejšie zakladanie nových firiem, ako aj prepojenie univerzít s praxou cez vedecko-technické parky, ktoré je tak úspešné najmä v Ázii. Za dôležitý prvok, ktorý nás môže posunúť ďalej, považujem aj myšlienku spoločného trhu EÚ-USA.

Dobrý deň, p. Štefanec, mal by som dve otázky: (1) skúste ma presvedčiť, aby som si šiel vybaviť voličský preukaz a zúčastnil sa volieb do EP – čo by ma malo motivovať? (2) a po druhé by ma zaujímalo, či si nemyslite, že i napriek tomu, že sú poslanci EP volení priamo, predsa len žijú v akejsi veži zo slonoviny a sú tak trochu odtrhnutí od bežnej reality a ekonomických reálií (viď energetické a emisné politiky, snahy o prehlbovanie politickej integrácie a pod.). Ďakujem

Aj od týchto volieb veľmi záleží, či sa v EÚ bude dariť viac aktívnym a pracovitým, alebo nie. Považujem za kľúčové, aby sa aj na európskej pôde riešili najmä ekonomické otázky, pretože v tých EÚ zaostáva za svetom. Ak Vám teda záleží na tom, aby bolo na Slovensku (aj v únii) viac práce, aby sa podporovalo vzdelanie a aby sa dodržiavali rovnaké pravidlá, treba ísť voliť. V opačnom prípade to rozhodnutie za Vás urobia iní. Čo sa týka druhej otázky – v mnohých prípadoch vidím aj ja odtrhnutie od voličov. Práve preto je potrebné pravidelne komunikovať a riešiť naozaj potrebné veci. Ak dostanem dôveru, určite s ňou budem narábať aktívne a v prospech ľudí. V prípade úspechu plánujem aj viac poslaneckých kancelárií na Slovensku a samozrejme pravidelný kontakt – aj cez net.