Pýtali ste sa Jozefa Viskupiča, kandidáta na europoslanca

Jozef Viskupič, poslanec Národnej rady a člen výboru pre európske záležitosti, ohlásil svoju kandidatúru do Európskeho parlamentu začiatkom roka. Bude jediným poslancom OĽaNO na kandidátke.

Hnutie ďalšie miesta na kandidátke ponúklo nezávislým kandidátom. Kompletný zoznam chce predstaviť 20. marca. Vtedy predstaví aj program, s akým sa o dôveru uchádza.

Jozef Viskupič odpovedal na vaše otázky (editovaný prepis): 

V EÚ sa vedie živá debata a silný lobing o tom, či posilniť politiku tradičného priemyslu, alebo prísnejšie klimatické a enviro-ciele a tým aj nové sektory. Ktoré argumenty sú vám sympatickejšie? Za ktorú stranu by ste hlasoval?

Myslím si, že únia a nechcem byť neskromný, je svetovým lídrom v oblasti stanovovania a presadzovania envirocieľov. Naše programové ciele budú sledovať tzv. oblasť trvalo udržateľného rozvoja, ale budeme prísne posudzovať každý legislatívny zámer aj z pohľadu tvorby pracovných miest. Často sa tieto dve témy stavajú proti sebe – priemysel vs. envirociele – existuje však možnosť efektívneho kompromisu. Zelená výroba a priemysel je výzvou ako pre národný štát, úniu tak aj celý svet.

Aký je Váš názor na vojnový Slovenský štát, ktorého vznik si dnes pripomíname?

Slovenský štát je nepopierateľným historickým faktom. Mne chýba poctivá verejná diskusia o otázkach Slovenského štátu, prezidenta Tisa, ktorá by priniesla odtabuizovanie týchto tém a teda možnosť občianskeho, spoločenského a historického vyrovnania sa s touto súčasťou našej histórie.

Ste za vstup Srbska a Turecka do EÚ?

Celkovo by téma rozširovania EÚ mala byť jednou zo základných výziev nového funkčného obdobia EP a EK. Kým neprebehne reálny proces odstránenia demokratického deficitu inštitucionálnej reformy a teda jasného a efektívneho nastavenia fungovania dvadsaťosmičky, je rozširovanie únie nezodpovedné. Proces približovania týchto krajín k štandardom EÚ považujem za dobrú stratégiu, i keď je treba rozlišovať medzi statusom spomínaných dvoch krajín.

Akým témam by ste sa chceli venovať v prípade vášho zvolenia za europoslanca? Čomu by sa podľa vás mal EP prednostne venovať? V akých výboroch by ste chceli pôsobiť?

Zadefinoval by som tri oblasti. Po prvé, viac moci do rúk občanov v Európe, resp. žiadna ďalšia centralizácia bez demokratizácie. Druhou témou je absolútne zameranie sa na odstraňovanie regionálnych rozdielov, zvyšovanie životnej úrovne, globálne povedané, aby sa európsky projekt prioritne venoval vytváraniu pracovných miest. Pracovné miesta a ich tvorba závisí od zmeny štruktúry ekonomiky, na čo pôvodne boli určené eurofondy. Ich efektívne čerpanie a odstránenie korupcie v ich rozdeľovaní musí byť bazálnou výzvou pre každého jedného kandidáta, ktorý sa hlási do EP. Tretí okruh súvisí s bojom proti korupcii, kde ak mám byť konkrétny, zriadenie inštitútu európskeho prokurátora sa musí vrátiť na rokovací stôl, aby peniaze, ktoré prichádzajú z EÚ neboli korisťou politikov alebo rozhodovacích orgánov národných štátov.

Váš poslanecký klub (OĽaNO, pozn. redakcie) sa prezentuje rôznymi demonštráciami, je to vhodný nástroj komunikácie od poslancov?

Náš poslanecký klub je najaktívnejším poslaneckým klubom v NRSR v merateľných ukazovateľoch, čomu však nezodpovedá mediálny obraz. Predkladáme najviac poslaneckých návrhov, interpelujeme, kladieme otázky exekutíve, otvárame úžasné množstvo tém a nejakú časť tejto aktivity tvorí aj občiansky aktivizmus. Tým ako je mediálne prostredie nastavené, predpokladám, že skôr vnímate, symbolické pomenovania jednotlivých tém (protesty) a môže sa javiť, že robíme len to. Nie je to pravda. Napríklad kolónka "predkladajú zákony": http://dotankoch.sk/poslanci/obdobie/6

Predstaví OĽaNO v najbližšej dobe svoj program do EP?

Samozrejme. Návrh programu mám priamo pred sebou, budúci týždeň v utorok predstavíme kandidátku a následne odprezentujeme program, ktorý táto kandidátka bude reprezentovať. Ako je dobrým zvykom projektu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, budú piliérové témy našej možnej europrítomnosti reprezentovať konkrétni ľudia a ich konkrétne občianske, ľudské a odborné príbehy. Prezradím kúsok z kuchyne, ak boj proti korupcii, tak človek, bojovník proti korupcii, ak environmentálne témy, tak naozajstný ochranár, ak bojovník za práva občanov, tak Jofo Viskupič 🙂

Čo považujete za najväčšie nevýhody členstva SR v EÚ a ako by ste ich chceli zmeniť ako budúci poslanec EP?

My hovoríme únii – áno, ale únia musí byť spravovaná úplne inak. Hovoríme, že úniu chceme tvoriť my občania, ale nechceme, aby únia a jej úradníci tvorili nás. Únia bola obrovskou výzvou a za 10 rokov sa z nej stala premárnená príležitosť. Čerpanie štrukturálnych fondov na Slovensku nepohlo štruktúrou ekonomiky, máme stále armádu nezamestnaných a nevyčerpaných cca 50 % zdrojov z eurofondov. Je to obrovská hanba a obžaloba. Ale nie projektu únie, ale politickej reprezentácie, ktorá čerpanie nastavovala, riadila a mala sprostredkovať tam, kde tieto peniaze mohli pomôcť

Budete sa snažiť o členstvo v konkrétnej frakcii v EP?

Podľa mňa sme v historicky unikátnom momente a v týchto eurovoľbách bude záležať na hlase každého jedného voliča oveľa viac ako doteraz. Myslím si, že môže byť zásadným spôsobom prepísaná "politická mapa" europarlamentu. Odmietam fungovanie europarlamentu, ktoré je rozdelené do dvoch-troch kvázi politických subjektov, ktoré nikto nevolí. Nikto nevolí PES, nikto nevolí EPP alebo ALDE. Kandidáti na poslancov kandidujúci za strany na domácej pôde sa následne MUSIA rozpustiť v tzv. európskych politických rodinách. Odmietam to, budeme sa snažiť, aby – ako vyplýva aj z posledných prieskumov- vznikla dostatočná európska platforma poslancov, ktorí nie sú apriori zaradení do týchto tradičných politických rodín, ale aby sme vytvorili takú platformu, ktorá zabezpečí presadzovanie národných tém, napríklad na báze malých štátov, ktoré majú pred sebou výzvy súvisiace s dobiehaním regionálnych rozdielov, alebo iných vecných tém. Je nepochopiteľné, že drvivá väčšina smerníc alebo legislatívnych návrhov v EP prechádza spoločným hlasovaním tradičných politických súperov. EPP hlasuje s PESkou, čo po slovensky znamená, že SDKÚ, SMK a KDH hlasujú väčšinou spolu so Smerom, dokonca si v strede volebného obdobia vymenia šéfa parlamentu.

Ďakujem za Vaše otázky. Ak máte ďalšie, rád zodpoviem na adrese jozef.viskupic@nrsr.sk. S pozdravom a prianím pekného dňa. Jofo V.