Pýtali ste sa Maroša Šefčoviča, kandidáta v eurovoľbách

Zdroj: EK

Séria online chatov pokračuje s podpredsedom EK a lídrom kandidátky SMER-SD v eurovoľbách Marošom Šefčovičom.

Maroš Šefčovič pôsobil uplynulých päť rokov ako podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu. Pred nástupom do EK pracoval ako diplomat, naposledy ako vedúci Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ.

„V kampani chceme vysvetliť, že sme za Európu ľudí a nie za Európu bánk. Sme za Európu hospodárskeho rastu a nie nezmyselných škrtov, kvalitnej práce, nie nezamestnanosti, za Európu sociálnej spravodlivosti, nie daňových podvodov. Sme za Európu demokratickú, nie byrokratickú, hodnôt, nie peňazí“, povedal na TK k začiatku kampane k európskym voľbám Maroš Šefčovič.

Prinášame editovaný prepis chatu: 

Ako vysvetľujete dôchodcovi so 400 eurami, že aj on je víťazom integrácie?

MŠ: Najjednoduchšou odpoveďou by bolo, keby sme porovnali, aké dôchodky dnes majú na Ukrajine, v Srbsku alebo v Bielorusku. Viem, že situácia slovenských dôchodcov nie je ružová, že treba hľadať všetky spôsoby, ako im pomôcť zvýšiť dôchodky, ale som absolútne presvedčený, že ak by sme zostali mimo EÚ, tak by sa aj naši dôchodcovia mali oveľa horšie. Nepoznám ani jednu európsku krajinu, ktorá je mimo EHP, kde by sa mali dôchodcovia lepšie ako na Slovensku.

Dobrý deň, ako sa zrodilo Vaše spojenie so Smerom? Nemyslíte si, že Vaša účasť na kandidátke môže dať strane významnú výhodu voči ostatným stranám?

MŠ: Od nástupu do Komisie som pracoval v klube sociálnodemokratických komisárov. Popri tomto klube v rámci Komisie funguje aj klub komisárov Európskej ľudovej strany či Liberálov. Celú dobu som úzko spolupracoval s frakciou socialistov a demokratov v EP, preto bolo pre mňa prirodzené kandidovať za stranu Smer-SD.

Dobrý deň, pán Šefčovič! Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger minulý týždeň vyhlásil, že členské štáty EÚ by mali platiť Gazpromu jednotné ceny za zemný plyn. Považujete to za reálne?

MŠ: Určite by to bolo pre európske krajiny výhodné vzhľadom na to, že ako najväčší odberateľ by sme mohli nástojiť na najlepšej cene. Je to však otázka pre budúcnosť a to z toho dôvodu, že medzi jednotlivými odberateľmi a Gazpromom sú podpísané dlhodobé kontrakty. Počas poslednej diskusie k tejto téme pred mojim odchodom na volebnú dovolenku prevažoval v EK názor, že aj ohľadom situácie dodávok plynu pre Ukrajinu musíme hľadať rýchle a technicky realizovateľné riešenie, ktoré bude zároveň rešpektovať uzavreté zmluvy.

Dobrý deň, ako podpredseda EK určíte riešite aspoň okrajovo i agendu ostatných Vašich kolegov komisárov. Chcel by som sa spýtať – v oblasti energetiky (aj s ohľadom na ostatný vývoj RU-UA), sú podľa Vás kompetencie inštitúcii EU dostatočné, resp. ako by ste kompetencie EU v oblasti energetiky navrhovali do budúcnosti upraviť?

MŠ: EK musí pracovať s tými kompetenciami, ktoré jej zverili členské štáty. Častokrát nie je problémom rozsah kompetencií, ale implementácia už dohodnutých rozhodnutí. Už v tomto roku by mal platiť tzv. tretí energetický balíček, ktorý by mal výraznejšie liberalizovať ceny energií a diverzifikovať ich zdroje. Postup je však oveľa pomalší. Naposledy si komisár Oettinger posťažoval, že je škodou, že sme rokovania o 7-ročnom rozpočte EÚ už ukončili. Bol presvedčený, že dnes by sa podarilo presvedčiť európske špičky o potrebe investovať zhruba o 2/3 viac do energetickej infraštruktúry a na strategické energetické prepojenia. Tu s ním súhlasím a bude treba hľadať rezervy v rozpočte, aby sme energetickú infraštruktúru v EÚ výraznejšie optimalizovali.

Dobrý deň pán Šefčovič, ako vidíte svoje šance, že Vám pán Fico ”dovolí” aj 2. mandát v EK? Oficiálne stanoviska strany SMER síce tuto skutočnosť nevylučujú, ale vzhľadom na výsledok prezidentských volieb predpokladám, že sa všeličo v plánoch strany SMER zmenilo. Ďakujem za odpoveď.

MŠ: Všetko bude závisieť od výsledku volieb. Môžeme povedať, že maratón kreovania EÚ inštitúcií sa začne 27. 5. na summite, kde európski lídri prediskutujú nomináciu nového predsedu EK. Až po oficiálnej nominácii predsedu budú rozoslané vládam žiadosti o nomináciu budúcich komisárov. Vláda musí nomináciu schváliť a predseda EK ju musí akceptovať. Rozhodnutie vlády aj predsedu EK budem samozrejme rešpektovať a v prípade, že budú pozitívne, tak ma ešte čaká grilovanie v Európskom parlamente, ktorý musí túto nomináciu taktiež schváliť. Proces bude veľmi dlhý, náročný a nepredbiehal by som žiadne etapy.

Pekný deň, prosím ak by ste mohli krátko zhodnotiť jarnú prognózu EK o Slovensku, hlavne nepriaznivý vývoj dlhu. Aj Vy mate pocit, ako pán Kažimír, že Komisia nám vystavila dobre vysvedčenie? Ďakujem.

MŠ: Určite áno. Slovensko po dlhých rokoch vystupuje z procedúry nadmerného deficitu, Komisia potvrdila, že deficit je stlačený pod 3 % udržateľným spôsobom a Slovensko naplnilo aj tretiu podmienku, ktorou bolo konsolidovať deficit štátneho rozpočtu minimálne 1 % HDP ročne. Ak si dobre pamätám bolo to priemerne cca 1,4 %, čo je veľmi silná konsolidácia. Dlh v EÚ aj v eurozóne by mal kulminovať v tomto roku a postupne by mal začať klesať. V oboch prípadoch je priemerný dlh nad 90 %. Maastrichtské kritérium vyžaduje verejný dlh pod 60 %. Slovensko má jeden z najnižších dlhov v EÚ. Minister Kažimír je presvedčený, že sa k 57 % nedostaneme. Doteraz dosiahol vždy lepší konsolidačný výsledok než prognózovala EK, ktorá k odhadom vždy pristupuje prísne a konzervatívne.

Aký dopad by to malo na Slovensko, ak by SaS mala v Európskom parlamente z 13 slovenských miest napríklad 7?

MŠ: Určite by EP obohatili o nové teatrálne praktiky:). Neviem, ako by sa cítili vo frakcii liberálov, ku ktorej sa hlásia, keďže ich šéf G. Verhofstadt je najznámejším eurofederalistom v EÚ presadzujúcim eurobondy a jeho zástupca Olli Rehn je hlavným autorom programu na záchranu Grécka, Portugalska a Írska a ďalších krajín. Títo lídri majú výraznú podporu členov svojej frakcie. Ak SaS vyznáva tento prístup, tak by to mali voličom povedať, ak nie, boli by v izolácii aj vo svojej vlastnej frakcii a už dnes môžeme povedať, že okrem vlastnej sebaprezentácie by v EP pre Slovensko nepresadili nič.